10 sposobów na prowadzenie dziennika

3

Prowadzenie dziennika może wydawać się trochę dziecinne i kojarzyć się z nastolatkami, przepełnionymi fantazjami o swoich pierwszych miłościach czy problemami z odnalezieniem siebie, w okresie wchodzenia w dorosłość. Jednakże wielu z największych światowych przywódców regularnie prowadzi swoje dzienniki. Wspaniałą rzeczą w prowadzeniu dziennika jest to, że nie można tego robić źle.

1. Będziesz w stanie lepiej zrozumieć samego siebie

Niektórzy psycholodzy zajmującymi się funkcjami poznawczymi argumentują, że pisanie to myślenie. Inni twierdzą, że to tylko zwykłe działanie naszych procesów poznawczych. W jednej sprawie obie strony są jednak zgodne, podczas pisania jesteś zmuszony do krytycznego podejścia do swoich myśli oraz analizowania ich pod kątem logiki. Inaczej mówiąc, prowadzenie dziennika jest okazją do osiągnięcia klarownego obrazu swoich myśli, które w przeciwnym wypadku mogą być tylko nieistotnymi śmieciami walającymi się w zakamarkach Twojej głowy.

2. Będziesz się lepiej koncentrować i skupiać

Dzienniki często dostają metkę miejsca, gdzie prości ludzie umieszczają swoje najgłębsze, najmroczniejsze wyznania lub pokazują swoją wrażliwą osobowość. W rzeczywistości mogą one zastępować listy rzeczy do zrobienia, cele na przyszłość, osobiste spostrzeżenia, które chcesz zapamiętać i dużo, dużo więcej. Poprzez zapisywanie takich rzeczy będzie w stanie lepiej zorganizować swoje życie i być rozgarniętym człowiekiem z wizją swojej przyszłości, nawet jesteś pochłonięty wirem codzienności i rutyny lub cierpisz na brak czasu.

3. Będziesz częściej tańczyć z radości

Dziennik może służyć jako naczynie do przechowywania wspomnień o Twoich zwycięstwach i przypominać Tobie o osiągnięciach czy kamieniach milowych, które udało Ci się zdobyć. Jeśli czujesz się przybity to popraw swoją samoocenę i stwórz obraz swojej wielkości, wertując strony swoich osiągnięć i momentów świetności.

4. Będziesz spać spokojniej

Przelewanie galopujących myśli na kartki papieru, które nie oceniają i nie są związane z żadną karą, pozwoli na zejście z kołowrotka na zdrowsze dla Twojego umysłu tory. Niezliczeni eksperci i instytucje medyczne wskazują prowadzenie dziennika jako remedium na przytłaczające nas emocje i zredukowanie poziomu stresu. 5. Poznasz sam siebie Dzienniki mogą również służyć jako zbiorniki osobistych przemyśleń. Spędzanie czasu na wyrzuceniu z siebie hałasu zewnętrznego świata i połączeniu się ze swoimi własnymi myślami może prowadzić do odkrycia siebie na nowo. Proces wylewania niezmąconych myśli na puste kartki papieru może ujawnić wśród nich jakieś diamenty, które w przeciwnym wypadku zostałyby wymiecione za drzwi przez nasz umysł. Wreszcie, poprzez ciągłe prowadzenie dziennika będziesz mieć możliwość śledzenia swojego własnego rozwoju i zobaczenia jak się zmieniła i dojrzała Twoja osobowość.

6. Dostrzeżesz perspektywy

Prowadzenie dziennika może przypadkowo pomóc Tobie znaleźć rozwiązanie Twoich problemów. Jedną z ważniejszych funkcji jakie pełni jest zdolność do spoglądanie na swoje myśli i uczucia z perspektywy. Zamiast natychmiastowego rozwiązywania emocjonalnych problemów, pisanie o nich zmienia Twoją relację z nimi, co może sprawić, że staną się one prostsze do pokonania w dłuższej perspektywie czasowej.

7. Stracisz na wadze

No może nie dosłownie (wybacz, jeśli narobiliśmy Ci nadziei), ale na pewno będziesz czuć się lżej. Dzienniki długo były reklamowane jako narzędzia używane do uzyskania katharsis. Jak udowodnił socjolog, James Pannebaker, emocjonalne pisanie o swoich traumatycznych przeżyciach czy sytuacjach może podnieść Cię tak na duchu, jak i na ciele.

8. Będziesz zdrowszy

Bazując na ostatnim punkcie i wnioskach Pennbakersa, warto wziąć pod uwagę to, że będziesz fizycznie zdrowszy, jeśli prowadząc dziennik, dasz upust swoim emocjom. Udowodniono, że łagodzi to skutki stresu na nasze ciało, a według Pennbakersa, wzmacnia nawet nasz układ odpornościowy.

9. Usprawnisz swoją pamięć

Prawdą jest nie tylko to, że naukowcy udowodnili, że ekspresywne pisanie (tak jak to często czynimy w dziennikach) poprawia pracę pamięci. Faktem jest również, że zapisywanie w dzienniku tego, co doświadczyliśmy, nadaje więcej trwałości ulotnej przeszłości. Mówi się, że dzienniki są dla potomnych, ale możesz równie dobrze stwierdzić, że prowadzenie takiego dziennika jest wspaniałym sposobem na zapamiętanie wszystkiego, co już przeżyłeś.

10. Ujarzmisz swoją kreatywność

Każdy jest kreatywny, ale tylko nieliczni mają moc, żeby tę kreatywność w sobie uwolnić i dać jej działać. Prowadzenie dziennika może okazać się kranem dla Twoich zdolności tworzenia. Nie wspominając o tym, że kiedy uda Ci się wydobyć na światło dzienne dobry pomysł, możesz sprawić, że z małego nasionka stanie się ogromnym drzewem wspaniałości.

Ocena pracy

Kategorie

Szukaj materiałów

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!