Szkolny wolontariat
Szkolny wolontariat

Szkolny wolontariat

Wolontariat to piękna idea pomocy innym. W Polsce jego...

Więcej

Szkoła w Polsce
Kot w pustym mieszkaniu - Wisława Szymborska
Kot w pustym mieszkaniu - Wisława Szy

Kot w pustym mieszkaniu - Wisława Szy

Podmiotem lirycznym wiersza Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”...

Więcej

Aurelia Jedwabińska charakterystyka
Aurelia Jedwabińska charakterystyka

Aurelia Jedwabińska charakterystyka

Charakterystyka Aurelii Jedwabińskiej z książki „Opium w rosole” Aurelia Jedwabińska...

Więcej

Pokemon Go – aplikacja, która podbiła cały świat

3
Edyta Zalewska

Coraz więcej osób instaluje sobie na swoich telefonach, tabletach czy innych urządzeniach mobilnych grę Pokemon Go. Co to takiego? Jest to darmowa fabularna gra miejska. Korzysta z technologii rzeczywistości rozszerzonej, czyli takiej, która łączy świat rzeczywisty ze światem wygenerowanym komputerowo. Pokemon Go stworzył Junichi Masuda dla firmy Niantic.

Warto dodać, że technologia rzeczywistości rozszerzonej daje graczom duże możliwości. Używając smartfona wyposażonego w kamerkę, mogą łapać pokemony, które pojawiają się na ekranie. Gracz, w razie potrzeby, może zakupić dodatkowe elementy poprzez mikropłatności (model free-to-play, czyli taki, który nie wymaga kupna ani płacenia abonamentu).

Mimo że gra otrzymała zróżnicowane recenzje, to w ciągu 3 dni od jej premiery stała się najczęściej pobieraną aplikacją w Stanach Zjednoczonych. Warto nadmienić, że dzięki Pokemon Go wartość akcji firmy Niantic wzrosła o kilkanaście procent na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Grę wydano 6 lipca 2016 roku, najpierw w Australii, Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii. Niestety trzeba było opóźnić premierę w kolejnych krajach, ponieważ duża ilość graczy spowolniła działanie serwerów. Premierę w kolejnych krajach wznowiono 13 lipca. Grę mogli przetestować mieszkańcy Niemiec. 14 lipca dotarła do Wielkiej Brytanii, 15 lipca do Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Natomiast 16 lipca Pokemon Go dotarło do Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cypr, do Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Grenlandii, Holandii, Irlandii, Islandii, na Litwę, do Luksemburga, na Łotwę, na Maltę, do Norwegii, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji i Węgier. 17 lipca udostępniono aplikację Kanadyjczykom. Następnie 19 lipca Portoryjczykom, 22 lipca Japończykom, a Francuzom 24 lipca. 25 lipca gra miała premierę w Hongkongu, a 3 sierpnia w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Ostatnie kraje, które uzyskały dostęp do gry to Brunea, Fidżi, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Mikronezja, Palau, Papui-Nowej Gwinea, Singapur, Tajlandia, Tajwan, Wietnam oraz Wyspy Salomona.

Jak wygląda rozgrywka w tej niezwykłej grze? Pierwsze uruchomienie daje możliwość stworzenia swojego awatara, czyli postaci, która będzie nas reprezentować i łapać legendarne pokemony. Oczywiście wybór atrybutów jest ogromny, począwszy od koloru włosów, poprzez kolor skóry i oczu, a skończywszy na dopasowaniu odpowiedniego stroju. Po tych czynnościach zawodnik zostaje zlokalizowany i umieszczony na mapie świata. Każdy jego ruch jest na bieżąco aktualizowany. Należy wspomnieć, że wszystko to możliwe jest dzięki technologii GPS. Na mapie automatycznie generowane są sale walk pokemonów, jak również same pokemony.

Jak odnajdujemy tego stworka? Można powiedzieć, że znajduje się sam, gdy tylko gracz zbliży się do niego na odpowiednią odległość. Aby go złapać nie należy z nim walczyć, a więc przeciwnie do tego, jak to było w popularnej kreskówce. Wystarczy rzucić we wskazane miejsce pokeballa, wkładając w rzut odpowiednią siłę. Nie znaczy to, że mamy rzucać telefonem. Po złapaniu stworka, zawodnik otrzymuje tzw. pył i cukierki. Mają one za zadanie podnosić siłę bojową. Co to takiego? Jest to rodzaj wskaźnika, określającego moc danego stworka. Wyższa moc sprawia, że gracz łatwiej znajduje pokemony o wyższej sile bojowej.

Warto nadmienić, że doświadczenie dostaje się za aktywny udział w grze. Jeżeli gracz osiągnie piąty poziom, otwiera się przed nim możliwość walki z liderami sal. Może też dołączyć do jednej z trzech drużyn.

Każdy chciałby zostać mistrzem. Ale jak tego dokonać? Należy znać typy pokemonów, ponieważ mają one bardzo duże znaczenie w rozgrywce. Możemy podzielić je np. na wodne, trawiaste, czy psychiczne. Można też jednak spotkać pokemony mieszanych typów np. wodno – psychiczne. Wiedzy i treningu nigdy za dużo, mogą one bowiem dać kluczową przewagę nad przeciwnikiem, dzięki czemu to nam uda się złapać najlepszego pokemona.

Opinie na temat aplikacji Pokemon Go są podzielone. Jedni uważają, że jest świetna, bo sprawia, że ludzie stają się bardziej aktywni fizycznie. Inni są zdania, że wybór miejsc na łapanie pokemonów jest wielce niestosowny w przypadku np. obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Gra Pokemon Go w krótkim czasie zyskała ogromną popularność. Czy tendencja się utrzyma? Czas pokaże. Jedno jest pewne - aplikacja opanowała świat i wszystko wskazuje na to, że ten stan rzeczy jeszcze długo się nie zmieni.

Ocena pracy

Kategorie

Szukaj materiałów

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!