Sprawdź, kim jesteś - ekstrawertykiem, introwertykiem  czy może ambiwertykiem?
Sprawdź, kim jesteś - ekstrawertykie

Sprawdź, kim jesteś - ekstrawertykie

Obecnie introwertycy są na przysłowiowym topie. Dużo się o...

Więcej

Poradniki
Jan A.P. Kaczmarek - biografia
Jan A.P. Kaczmarek - biografia

Jan A.P. Kaczmarek - biografia

Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor) urodził się 29 kwietnia 1953...

Więcej

Dyskryminacja w szkole rzeczywistość czy wydumane zjawisko

3
Anna Nogaj

Szkoła jest ważną częścią rozwoju młodego człowieka i choćby dlatego nie powinny mieć w niej miejsca sytuacje, gdy dzieci i młodzież stają się przedmiotem dyskryminacji, niesprawiedliwego traktowania oraz narażani są na zastraszanie i nękanie.

Nauczyciele powinni prowadzić działania antydyskryminacyjne, co zazwyczaj ogranicza się niestety do pewnej namiastki tego typu dążeń. Dyrektor ma obowiązek dbać o dobrą atmosferę w szkole, gwarantować wszystkim poczucie akceptacji i równości oraz pomagać w organizowaniu szkoleń dla uczniów i nauczycieli, podczas których podejmowane będą tematy związane z dyskryminacją. Wychowanie w szkołach powinno opierać się na zasadach partnerstwa, sprawiedliwego traktowania i uszanowania indywidualnej sytuacji osobistej ucznia. Niedopuszczalne jest, aby wychowanek był szykanowany ze względu na rasę, płeć, status materialny, sytuację rodzinną, przekonania polityczne, język, wyznanie, niepełnosprawność, czy homoseksualizm. Rozwój wszystkich uczniów powinien być wspierany tak samo, zgodnie z potrzebami i możliwościami konkretnego człowieka oraz poszanowaniem jego godności.

Kiedy dziecko pada ofiarą dyskryminacji w szkole, wpływa to mocno na jego pewność siebie, poczucie wartości i może mieć poważne skutki w dalszej edukacji. Jedną z możliwych konsekwencji może być to, że taki młody człowiek podda się dalszemu nękaniu i szkalowaniu przez nowych kolegów. Dlatego ze wszystkich sił trzeba temu przeciwdziałać. Podczas gdy rodzice mogą wybrać szkołę dla swoich dzieci, to państwo musi chronić je przed dyskryminacją. Szkoły są miejscem, gdzie zdobywana jest wiedza i pogłębiany jest rozwój osobisty młodego człowieka, stąd też prawo nie powinno pozwalać na to, aby zastraszanie bezbronnych uczniów miało negatywny wpływ na ich edukację. Trzeba wykazać szczególną wrażliwość i troskę o młodego człowieka, pamiętając, że ważne jest, żeby wszyscy uczniowie byli traktowani uczciwie i mieli takie same prawa, niezależnie od wyznania, wyglądu, seksualności lub różnych indywidualnych cech osobistych.

Obecnie zauważa się, że coraz więcej uczniów w szkole dyskryminuje swoich kolegów. Zastanawiające i zarazem zatrważające jest to, że niektórzy ludzie przechodzą do porządku dziennego nad tym problemem, wiedząc, że innym dzieje się krzywda, że w szkole dochodzi do aktów przemocy psychicznej i fizycznej. Jakim trzeba być człowiekiem, aby naśmiewać się z kogoś i czynić jego życie smutnym? Trzeba sobie dziś nieustannie zadawać to pytanie, stając w obliczu takich irracjonalnych i strasznych działań młodych ludzi. Problem dyskryminacji uwidacznia się w ich codziennych zachowaniach, sposobie prowadzenia rozmowy z rówieśnikami i ich wzajemnym traktowaniu. Teraz jest to sytuacja powszechna, zawsze pojawia się ktoś, kto gasi radość i burzy poczucie bezpieczeństwa w grupie. Wyobraź sobie, że jesteś na szkolnym placu z twoimi przyjaciółmi i wspólnie spożywacie posiłek. Wymarzony czas, piękna pogoda i doborowe towarzystwo. Nagle przychodzi osoba, która mówi wam coś bardzo przykrego. W jednej chwili wszystko się zmienia, prawda? Ostre słowa bolą was i burzą pogodną atmosferę. To jest straszne. Każdy, kto kiedykolwiek był tyranem, znęcał się w jakikolwiek sposób nad drugim człowiekiem, powinien zastanawiać się dziś nad swoim zachowaniem. Dyskryminacja wcale nie jest modna (jak myślą niektórzy). Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Wszystkich powinno się traktować równo i z należytym szacunkiem. Traktuj ludzi tak, jak ty chciałbyś być traktowany. Bądź lepszym człowiekiem dla innych, a świat wokół ciebie będzie zmieniał się na lepsze. Jeśli zobaczysz kogoś prześladowanego, zastraszanego, to stań w jego obronie i pozwól mu poczuć, że jesteś tu, aby mu pomóc. Będziesz wtedy postrzegany jako osoba mądra i dojrzała, a inni ludzie obdarzą cię szacunkiem i kredytem zaufania.

Czasami niewiele trzeba, aby na czyjejś twarzy pojawił się uśmiech. Niestety, równie łatwo można sprowokować czyjś płacz i smutek.

Treści na podstawie artykułów: www.teenink.com/opinion/discrimination/article/447373/Discrimination-At-School/html oraz www.smh.com.au/comment/discrimination-has-no-place-in-schools-20130919-2u13f.html

Ocena pracy

Szukaj materiałów

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!