Jak być lepszym w logicznym myśleniu?

3

Zasady pozwalające usprawnić i przyspieszyć swoje logiczne rozumowanie można zawrzeć w kilku dość ogólnych punktach. Poprawnie wykorzystywane pozwolą nie tylko na osiąganie lepszych wyników w nauce, ale również jeżeli oczywiście umiejętnie je wykorzystamy, wpłyną pozytywnie na trafność podejmowanych przez nas decyzji w życiu codziennym oraz sytuacjach kryzysowych, kiedy od naszych zdolności oceny sytuacji, wyciągania wniosków i zrozumienia konsekwencji zależy bardzo wiele.

Materiał co prawda nie będzie podzielony na dwie sekcje, a skupiać się będzie na radzeniu sobie z testami, jednakże podpowiedzi i wskazówki wraz z instrukcjami jak radzić sobie z pytaniami z dziedziny logicznego rozumowania można z powodzeniem stosować w codziennym życiu.

1. Dokładnie zapoznaj się z treścią pytania

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ wszystkie odpowiedzi w testach poza jedną są złe, a dodatkowo w tych na logiczne myślenie wszystkie mają za zadanie namieszać Ci w głowie. Przeczytaj treść kilkukrotnie pomimo tego, że pochłonie to stosunkowo sporo Twojego czasu. Będzie warto ponieważ całkowicie rozumiejąc pytanie będziesz w stanie odpowiedzieć praktycznie bez zastanawiania się.

2. Postaraj się mieć odpowiedź w głowie, zanim jeszcze przeczytasz te podane w teście

Właśnie tak - spróbuj „przewidzieć” odpowiedź. Da się to zrobić prawie zawsze, wymaga to jednak trochę praktyki. W jaki sposób?

1) Dokładnie przyjrzyj się wnioskowi oraz rozumowaniu, które do niego doprowadziło.
2) Przeczytaj lub przejrzyj pytanie jeszcze raz, jeżeli cokolwiek jest niejasne lub nie pamiętasz którejś części.
3) Oraz najważniejsza część. Spójrz na swoją odpowiedź i zastanów się, dlaczego mogłaby być zła. Nie patrz na odpowiedzi, zanim tego nie zrobisz.

Ćwiczenie przewidywania

Jest to bardzo przydatna umiejętność, jednak żeby była naprawdę użyteczna, może wymagać trochę praktyki. Weź kilka pytań, nie licz czasu i zakryj odpowiedzi. Patrz tylko na treść pytania. Skup się na niej. Zapisz odpowiedź, jakiej się spodziewasz, potem sprawdź czy to, co napisałeś, pokrywa się z odpowiedziami z pytania.

Powtarzaj to ćwiczenie. Jeżeli twoje odpowiedzi są złe to znaczy to, że musisz zmienić swoje podejście do ich „przewidywania”. Jeśli się różnią, spójrz jeszcze raz na pytanie i zastanów się jak mógłbyś dojść do właściwej odpowiedzi z informacji w nim zawartych.

3. Rozważ wszystkie odpowiedzi/możliwości zanim zdecydujesz

Złym pomysłem jest zastanawianie się nad opcją A lub B jeśli nawet nie spojrzeliśmy na D i E. Lepszym wyjściem jest przeczytać/rozważyć wszystkie możliwości zanim weźmiemy się za decydowanie która z nich jest poprawna/właściwa. Patrząc na odpowiedzi możesz być w stanie stwierdzić co w niej sprawi, że jest dobra lub zła. Przejrzyj szybko wszystkie z nich i podziel na osobne kategorie. Oto jakie podejście możesz zastosować:
- Na pewno zła → wyklucz - Prawdopodobnie zła. Zostaw, ale nie poświęcaj uwagi- Prawdopodobnie dobra. Przyjrzyj się dokładniej po pierwszym przeglądnięciu. - Prawie na pewno dobra → Oznacz jako poprawną, ale sprawdź resztę dla pewności.

Zazwyczaj po pierwszym „podejściu” będziesz mieć prawie na pewno dobrą odpowiedź, albo z 1-2 możliwościami. W takim wypadku sprawdź je dokładniej i popatrz jeszcze raz na samo pytanie.

Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na to, jak dobrze dzielisz odpowiedzi na kategorie. Na przykład, jeśli zdecydujesz że dana odpowiedź jest „prawdopodobnie zła”, ale potem okazuje się że to ta właściwa, musisz dojść do tego dlaczego i gdzie popełniłeś błąd. Jeżeli będziesz na bieżąco kontrolować to, jak kategoryzujesz odpowiedzi, usprawnisz swoje umiejętności w tym zakresie.

Kiedy już staniesz się dobry w dzieleniu odpowiedzi na kategorie będziesz robić to z łatwością i bez potrzeby dłuższego zastanawiania się, co pozwoli na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, oraz na zauważenie właściwej odpowiedzi, jeżeli jest ona oczywista.

4. Określ typy pytań/problemów, które sprawiają ci trudności i/lub spowalniają, ćwicz je.

To, że masz rację i znasz właściwą odpowiedź nie wystarczy. Decyzje trzeba podejmować odpowiednio szybko. Niektóre zagadnienia/pytania/problemy mogą być bardziej złożone niż inne i sprawiać tym samym większą trudność i wymagać więcej czasu na ich rozwiązanie. Żeby sobie z nimi poradzić i osiągać lepsze wyniki, należy je przede wszystkim zidentyfikować. Następnie ćwicz i męcz je do upadłego, aż osiągniesz wcześniej ustalony, wysoki poziom. W szybkim i sprawnym radzeniu sobie w logicznym rozumowaniu nie ma sekretu, nie ma też metody na wszelkiego rodzaju pytania czy problemy. Jednakże w miarę ćwiczeń i praktyki po prostu zorientujesz się, że wiesz czego szukać, żeby szybko uporać się z danym zagadnieniem.

5. Ćwiczenia na szybkość

Skoro chcesz radzić sobie szybciej, potrzebujesz trochę praktyki pod presją czasu. Wiele osób ma problem z tym, żeby szybciej radzić sobie z pytaniami/problemami, ponieważ nie ćwiczą swoich umiejętności monitorując czas jaki im to zajmuje. Jeżeli nie trenujesz, żeby osiągnąć lepszy wynik, to go nie osiągniesz.

Praktyka bez mierzenia czasu ma sens, ale musisz również pracować nad swoją szybkością. Prawie wszystko związane z logicznym rozumowaniem: decyzje, pytania, problemy mają limit czasowy lub wymagają natychmiastowej reakcji/odpowiedzi, i jedynym sposobem żeby się na to przygotować jest praktyka w rzeczywistych warunkach. Im więcej i częściej będziesz ćwiczył na czas, tym lepiej sobie poradzisz.

Dobrym rozwiązaniem jest stawianie sobie celów. Na przykład, załóżmy że na rozwiązanie testu potrzebujesz 45 minut żeby zrobić to w spokoju i bez śpieszenia się. W ramach praktyki ustaw stoper na 42 minuty. Ta niewielka różnica zmusza cię do szybszej prace bez jednoczesnego przytłaczania i zbytniej presji czasu. W ten sposób możesz polepszać swój wynik, aż uzyskasz 35 minut.

Skoro jednak możesz sobie poradzić w 35 minut spróbuj to zrobić w 32-33. Jest to już praca pod dużą presją, ale jak już przywykniesz do radzenia sobie w cięższych warunkach, to wyzwania życia codziennego będą dużo prostsze i łatwiejsze.

6.Dbaj o swój poziom energii

Osoby mające dobre wyniki w każdej dziedzinie, dokładnie monitorują i zwracają uwagę na swoje samopoczucie. Każda złożona czynność wiąże się ze stresem. Nowicjusze często zostają przytłoczeni. Osoby doświadczone, z dobrymi wynikami zauważają problemy na początku i podejmują działania, żeby im zapobiegać i nie pozwolić wejść sobie w drogę. Jesteś człowiekiem. Twoja uwaga może ulec rozproszeniu, możesz spanikować. Tacy już jesteśmy. Musisz sobie to uświadomić i rozwinąć w sobie zachowania, które pomogą ci w radzeniu ze stresem i zrobić co masz do zrobienia. Pierwszym krokiem niech będzie zwracanie uwagi na to, jak się czujesz.

Możesz ćwiczyć na co dzień. Ktoś jest dla ciebie niemiły, co robisz? Pogarszasz sytuację i krzyczysz na niego? Spędzasz następną godzinę w złym humorze? Żadne z tych rozwiązań nie jest dobre. Czemu w ogóle się tym przejmujesz? Naucz się rozróżniać zirytowanie od bycia nieuprzejmym. Reaguj tak jak powinieneś po zastanowieniu się. Większość rzezy które nas stresują i spędzają sen z powiek nie są tego warte, i tak to dotyczy się również wspomnianych wcześniej ćwiczeń na czas.

Jeżeli wiesz, kiedy jesteś zestresowany/przestraszony/smutny/zły/panikujesz/, możesz kontrolować te emocje. Nie oznacza to, że masz je tłumić. Czasami strach czy złość są uzasadnione, chodzi o niepotrzebne wściekanie się o naprawdę błahe rzeczy. Kiedy jesteś w stanie rozpoznać początkowy napływ emocji, to jesteś w stanie sobie uświadomić kiedy przesadnie emocjonalna reakcja nie ma sensu.

Ćwicz tą umiejętność, a będziesz w stanie radzić sobie na egzaminach czy w stresowych sytuacjach o wiele lepiej. Kiedy zaczynasz wyczuwać stres/strach/smutek/panikę/złość, weź kilka głębokich wdechów. Piszesz egzamin, patrzysz na kartkę papieru z tuszem. Nie zrobi ci krzywdy. Jak już odzyskasz koncentrację, rozwiążesz zadania szybciej i sprawniej.Ta rada odnosi do wszystkich dziedzin w życiu, ale w szczególności do zagadnień związanych z logicznym myśleniem, bo zazwyczaj nie są one ze sobą powiązane i dobrym pomysłem jest robić sobie krótkie przerwy pomiędzy pytaniami czy pomiędzy zadaniami, które mamy wykonać. Co prawda zabiera nam to trochę czasu, ale w ogólnym rozrachunku pozwala na szybsze skupienie i lepsze radzenie sobie z problemami.

Ocena pracy

Kategorie

Szukaj materiałów

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!