Jak napisać esej na wyższą uczelnię za granicą?
Jak napisać esej na wyższą uczelni

Jak napisać esej na wyższą uczelni

Radość zamiast strachu, większe możliwości, doświadczenie i odpowiedzialność za...

Więcej

Szkoła na świecie
Jak uczyć cyfrowe pokolenie
Jak uczyć cyfrowe pokolenie

Jak uczyć cyfrowe pokolenie

XXI wiek przyniósł ze sobą wiele nowości i ułatwień...

Więcej

E-szkola

Jak napisać list motywacyjny

3
Daria Dorawa

„Szukam pracy” – to jedne z najczęściej wpisywanych fraz w wyszukiwarkach internetowych. Często rzeczywiście jest to dużym wyzwaniem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Wybór właściwego stanowiska, pracodawcy, a także wynagrodzenia jest bardzo ważny – w końcu zależy nam na jak najlepszych warunkach.

Praca jest nieodłącznym elementem egzystencji człowieka - zapewnia nam środki życia, ale to nie wszystko. Pieniądze są, oczywiście, na wysokim miejscu w hierarchii wartości, dzięki nim możemy więcej zdziałać. Bardziej jednak zależy nam na poczuciu własnej wartości, przynależności i satysfakcji. Wysyłamy więc CV do dziesiątek różnych firm, na różne stanowiska i czekamy na odpowiedź. Czasami jednak to nie wystarcza. Żyjemy w czasach, w których każdy chce mieć to, co najlepsze, włączając pracę. Mało kto zadowoli się średnimi warunkami. To sprawia, że najlepsze firmy mogą wybierać spośród setek kandydatów. Rekrutacja polega więc na wyselekcjonowaniu potencjalnych pracowników i odnalezieniu wśród nich kandydata idealnego. Warto zadbać o to, aby nasze CV nie zostało odrzucone już na wstępie.

Większość podań o pracę pominięta jest już na samym początku. Część z nich ze względu na nieadekwatność umiejętności lub doświadczenia do stanowiska, kolejne chociażby przez brak zdjęcia – normalnym jest, że pracodawca chce ocenić kandydata zanim zaprosi go na rozmowę. Dobrym sposobem na zwiększenie swoich szans jest list motywacyjny. Nie każdy pracodawca go wymaga, ale nawet wtedy dołączenie takiego listu może pozytywnie wpłynąć na decyzję o zaproszeniu na spotkanie, a to już połowa sukcesu. Powstaje więc kwestia – jak napisać list motywacyjny?

Oczywiście bez problemu możemy znaleźć wzór listu motywacyjnego w Internecie, skopiować go, dopasować do stanowiska i wysłać. Ale przecież nie chodzi nam o masowe tworzenie listów do absolutnie każdego ogłoszenia. Gdy w wyszukiwarkę wpiszemy frazę „list motywacyjny wzór” lub „list motywacyjny przykłady” pojawi nam się wiele różnych możliwości. Warto się na nich wzorować, zwłaszcza jeśli chodzi o układ tekstu. Na pewno pomoże nam to zacząć, ważne jest jednak, aby list nie był skopiowany, a napisany przez nas.

Przechodząc do konkretów – jak napisać list i CV, aby były ciekawe i zachęcające? Po pierwsze, zrezygnuj ze standardowych zwrotów. Twoja aplikacja zapewne od razu wyląduje w koszu razem z całą masą podobnych. Dla pracodawcy jest to jasny sygnał - skoro nie poświęciliśmy energii na stworzenie wyróżniającej się aplikacji, to czy będziemy kreatywnie i profesjonalnie podchodzić do przyszłych obowiązków? Jeżeli zależy nam na danym stanowisku lub firmie, to warto walczyć o nie od samego początku i pokazać, że rzeczywiście na nie zasługujemy.

Istotne jest też to, aby zarówno list, jak i CV miały ten sam styl. Można się oczywiście zdecydować na napisanie ich ręcznie, ryzykując jednak, że zostanie to odebrane jako niechlujne podejście do pracy. Tworząc je na komputerze, należy pamiętać o tej samej, wyraźnej czcionce oraz spójnym układzie i kolorystyce. Tekst listu nie może być kopią CV – świetnie, że jesteśmy komunikatywni, kreatywni i doskonale obsługujemy komputer, ale jeżeli pracodawca przeczytał o tym w CV, to w liście zapewne chciałby się dowiedzieć czegoś więcej.

Co z osobami, które wybierają się za granicę? List motywacyjny po angielsku może być dużym wyzwaniem. Po pierwsze, sam schemat - w angielskim liście nadawcę umieszczamy na górze, po lewej lub po prawej stronie, adresat musi być zamieszczony trochę niżej i koniecznie po lewej stronie. Datę wpisujemy pod nadawcą, po lewej stronie i w pełnym formacie. W języku polskim w większości tekstów stosuje są akapity – w angielskim nie musimy ich używać. Wystarczy, że kolejne punkty naszego listu będą rozpoczęte nowym paragrafem, a te zostaną od siebie oddzielone jedną linią. Trzeba też pamiętać o odpowiednich zwrotach grzecznościowych – Dear Mr X, Dear Ms X, Dear Sir/Madam/Sirs. Warto zwrócić uwagę na to, że konwencja brytyjska nie uznaje kropki po zwrocie tytułowym, ale konwencja American English już tak. Na koniec uczulamy - wszelkie kłamstwa w CV i w liście prędzej czy później wyjdą na jaw. Nie warto. Nie chcemy przecież postawić siebie i pracodawcy w niekomfortowej sytuacji. Trzeba też sprawdzić, czy pracodawca oczekuje wysłania aplikacji pocztą, czy może wystarczy kontakt mailowy. Oferty pracy mają często różne dodatkowe wymagania, np. prawo jazdy, obsługa konkretnych programów, posiadanie paszportu lub innych dokumentów - to wszystko również warto uwzględnić przy wysyłaniu zgłoszenia.

Ocena pracy

Szukaj materiałów

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!