Olimpiada biologiczna
Olimpiada biologiczna

Olimpiada biologiczna

Olimpiada biologiczna jest ogólnopolskim konkursem, organizowanym od 1971 roku...

Więcej

Konkursy i olimpiady
List do siebie, który przeczytam za 20 lat
List do siebie, który przeczytam za 2

List do siebie, który przeczytam za 2

Napisz list do siebie, który przeczytasz za 20 lat...

Więcej

Po szkole
Treny - Jan Kochanowski
Treny - Jan Kochanowski

Treny - Jan Kochanowski

Jan Kochanowski był pierwszym poetą, który wprowadził treny do...

Więcej

Nic dwa razy - Wisława Szymborska
Nic dwa razy - Wisława Szymborska

Nic dwa razy - Wisława Szymborska

Wiersz Nic dwa razy to jeden z bardziej znanych...

Więcej

Cudzoziemka - Maria Kuncewiczowa
Cudzoziemka - Maria Kuncewiczowa

Cudzoziemka - Maria Kuncewiczowa

„Cudzoziemka” to powieść psychologiczna Marii Kuncewiczowej, wydana w całości...

Więcej

Solaris - Stanisław Lem
Solaris - Stanisław Lem

Solaris - Stanisław Lem

Stanisław Lem, autor książki pt. „Solaris”, jest najsłynniejszym polskim...

Więcej

Makbet charakterystyka
Makbet charakterystyka

Makbet charakterystyka

Makbet – najważniejsze informacje Makbet to tytułowy bohater tragedii Williama...

Więcej

Lady Makbet charakterystyka
Lady Makbet charakterystyka

Lady Makbet charakterystyka

Lady Makbet to jedna z głównych postaci tragedii Williama...

Więcej

John Kennedy - biografia
John Kennedy - biografia

John Kennedy - biografia

John Fitzgerald Kennedy urodził się 29 maja 1917 roku...

Więcej

Konkursy i olimpiada chemiczna

3
Anna Łach

Olimpiada chemiczna jest jedną z wielu ogólnopolskich Olimpiad przedmiotowych, organizowaną od 1954 roku. Patronami Olimpiady z chemii są: Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich, co jednak nie przekreśla udziału uczestników ze szkół gimnazjalnych oraz – w bardzo rzadkich przypadkach – uczniów szkół podstawowych.

ETAPY OLIMPIADY

W odróżnieniu od innych Olimpiad przedmiotowych, Olimpiada chemiczna składa się nie z trzech, a z czterech etapów.

Etap Wstępny. W tym etapie uczniowie rozwiązują samodzielnie zadania, które zostały zamieszczone w Informatorze Olimpiady. Zadania składają się z części obowiązkowej oraz fakultatywnej. Zadania oddaje się do nauczyciela, który sprawdza je, a następnie przesyła do odpowiedniego Komitetu Okręgowego Olimpiady.

Etap I. Organizowany jest przez Komitety Okręgowe. Uczniowie muszą rozwiązać 5 zadań w ciągu 5 godzin. Za każde zadanie można otrzymać maksymalnie 20 punktów. Zadania na tym etapie mają podobną skalę trudności, jak w przypadku zadań obowiązkowych z etapu wstępnego. Wyniki ogłaszane są zwykle na początku grudnia.

Etap II. Zwykle organizowany na przełomie stycznia i lutego, również przez Komitety Okręgowe. Tym razem jednak uczniowie muszą zmierzyć się z dwoma częściami. Część pierwsza to – podobnie jak w pierwszym etapie – 5 zadań po 20 punktów każde. Na tę część przypada 5 godzin czasu. Tym razem jednak zadania są nieco trudniejsze i poziomem trudności dorównują zadaniom fakultatywnym ze wstępnego etapu.

Druga część tego etapu to część laboratoryjna, która obejmuje analizę jakościową. Uczniowie mają 5 godzin. Rozwiązane zadania sprawdza Komitet Okręgowy. Jeśli jakimś uczniom minimalnie zabrakło punktów do zakwalifikowania się, ich prace zostają wysłane do superrecenzji do Komitetu Głównego w Warszawie. To tam ustalone zostają ostateczne listy, ogłaszane na przełomie lutego i marca.

Etap III. Jest to już ostatni etap, który podobnie jak w przypadku innych Olimpiad, jest dwudniowy. Zwykle kwalifikuje się do niego ok. 100 uczestników. Jego organizatorem jest Komitet Główny w Warszawie. Końcowy etap składa się z części teoretycznej (5 zadań) i laboratoryjnej (dwa zadania z analizy jakościowej i ilościowej). Część teoretyczna odbywa się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, a laboratoryjna na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej.

NAGRODY

Podobnie, jak w przypadku innych Olimpiad, finaliści i laureaci uzyskują 6 z chemii na koniec roku, 100% z matury z chemii oraz mają zapewnione miejsce na wielu uczelniach. Ponadto najlepsi reprezentują nasz kraj w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej.

INNE KONKURY CHEMICZNE – LICEUM

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, interesujący się naukami chemicznymi mogą brać udział w wielu innych konkursach chemicznych, organizowanych przez różnorakie Stowarzyszenia oraz uczelnie wyższe. Wśród takich konkursów na uwagę zasługują:

Konkurs Chemiczny Politechniki Warszawskiej – jest to konkurs organizowany przez Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej. W pierwszym etapie uczniowie samodzielnie rozwiązują 17 zadań i przesyłają na podany przez organizatorów adres. Drugi etap odbywa się już na Wydziale Chemicznym PW. Laureaci konkursu mają zapewnione studia na Wydziale Chemicznym PW (Technologia Chemiczna) bez egzaminu i z pominięciem procedury kwalifikacyjnej. Ponadto laureaci otrzymują nagrody pieniężne.

Podlaski Konkurs Chemiczny – konkurs jest organizowany przez Instytut Chemii Uniwersytetu w Białymstoku i przeznaczony jest dla uczniów klas drugich i trzecich szkół średnich. Konkurs składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy odbywa w się w szkołach, drugi w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Laureaci konkursu mają zapewnione miejsce na kierunku Chemia lub Ochrona Środowiska w białostockim Uniwersytecie.

Podobne konkursy organizowane są m. in. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy na Uniwersytecie Śląskim. Warto brać udział w takich konkursach, aby zapewnić sobie miejsce na wymarzonej uczelni.

Ocena pracy

Szukaj materiałów

© 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!