Szkolnictwo w USA
Szkolnictwo w USA

Szkolnictwo w USA

System edukacji w USA diametralnie różni się od szkolnictwa...

Więcej

Nauka za granicą
Gdzie sprzedać podręczniki
Gdzie sprzedać podręczniki

Gdzie sprzedać podręczniki

Podręczniki szkolne, które wymagane są przez nauczycieli na każdym...

Więcej

Podręczniki
Barbara Rosiek - biografia
Barbara Rosiek - biografia

Barbara Rosiek - biografia

Barbara Rosiek, urodzona 25 czerwca 1959 roku w Częstochowie...

Więcej

Gayle Forman - biografia
Gayle Forman - biografia

Gayle Forman - biografia

Gayle Forman, urodzona 5 czerwca 1970 roku, jest amerykańską...

Więcej

Streszczenie „Granicy”
Streszczenie „Granicy”

Streszczenie „Granicy”

„Granica” autorstwa Zofii Nałkowskiej łączy w sobie wiele gatunków...

Więcej

Streszczenie „Dżumy”
Streszczenie „Dżumy”

Streszczenie „Dżumy”

Powieść paraboliczna pt.: „Dżuma” powstała w 1947 roku i...

Więcej

Aniela Kowalik charakterystyka
Aniela Kowalik charakterystyka

Aniela Kowalik charakterystyka

Charakterystyka Anieli Kowalik Główną bohaterką powieści Małgorzaty Musierowicz pt. „Kłamczucha”...

Więcej

Paul Cezanne - biografia
Paul Cezanne - biografia

Paul Cezanne - biografia

Paul Cezanne, francuski malarz postimpresjonistyczny, urodził się 19 stycznia...

Więcej

Auguste Renoir - biografia
Auguste Renoir - biografia

Auguste Renoir - biografia

Auguste Renoir (właściwie Pierre Auguste Renoir), malarz i rzeźbiarz...

Więcej

Mit o Labdakidach
Mit o Labdakidach

Mit o Labdakidach

Ród Labdakidów jest mitycznym rodem greckim, obejmującym potomków Labdakosa...

Więcej

Mit o Narcyzie
Mit o Narcyzie

Mit o Narcyzie

Postać Narcyza znana jest niemal wszystkim, poprzez jasne skojarzenia...

Więcej

Mit o Edypie
Mit o Edypie

Mit o Edypie

Edyp, jedna z najpopularniejszych postaci z mitologii greckiej, znana...

Więcej

Poprawka z matematyki na maturze

3
Aleksandra Dworska

Matura, nazywana inaczej egzaminem dojrzałości, odbywa się na zakończenie szkoły średniej i ma za zadanie sprawdzić wiedzę zdobytą podczas całej edukacji. Nie jest to egzamin obowiązkowy, jednak świadectwo maturalne jest niezbędne podczas rekrutacji na studia. Matura podzielona jest na dwa egzaminy ustne oraz co najmniej cztery pisemne. Absolwent szkoły średniej ma obowiązek zdawania egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowa część pisemna obejmuje egzaminy na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego, a także egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Matematyka, uważana za królową nauk, jest przedmiotem, z którym uczniowie mają najwięcej problemów na maturze. Przedmiot ten wrócił jako obowiązkowy po 25 latach przerwy, w 2010 roku. Spotkało się to z dużym niezadowoleniem ze strony uczniów. Jak dokładnie wygląda ten egzamin i z czym uczniowie mają największy problem? W części podstawowej trwa on 170 minut i ma za zadanie sprawdzić umiejętności wykorzystania informacji oraz rozumienia pojęć i wykorzystywania ich w życiu codziennym. Uczniowie mogą mieć przy sobie linijkę, cyrkiel, ołówek oraz kalkulator wykonujący proste działania matematyczne. Pierwsza część egzaminu zawiera od 20 do 30 zadań zamkniętych, które mają cztery warianty odpowiedzi. W każdym pytaniu tylko jedna odpowiedź jest poprawna, można za nie uzyskać jeden punkt. Kolejnym etapem są zadania otwarte krótkiej odpowiedzi. Takich zadań na egzaminie jest od pięciu do dziesięciu, a za ich poprawne rozwiązanie można uzyskać maksymalnie dwa punkty. Ostatnią grupę stanowią zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi, za które uczniowie mogą zdobyć cztery, pięć lub sześć punktów. Za pomyślne rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać 50 punktów, wynik wyrażony jest w procentach. Aby pomyślnie zdać maturę, należy zdobyć co najmniej 30%. Największe problemy sprawiają uczniom między innymi zadania, które wymagają odczytania własności funkcji z wykresu, zadania z wyrażeniami algebraicznymi, modelowaniem matematycznym oraz wszelkie zadania z zakresu geometrii.

Matury z matematyki w 2016 roku nie zdało aż 17% uczniów, którzy musieli podejść do egzaminu poprawkowego z matematyki. Mała jej zdawalność, jak twierdzą nauczyciele, wynika z braku systematyczności w nauce. Matura poprawkowa z matematyki, podobnie jak egzaminy z innych przedmiotów, odbywa się pod koniec sierpnia, dzięki czemu uczniowie mają jeszcze szansę rozpocząć w październiku studia. Do sesji poprawkowej mogą przystąpić osoby, które w maju nie zdały tylko jednego przedmiotu. Pozostali mogą próbować w następnym roku. Egzamin ten przebiega na takich samych zasadach, jak matura majowa. Matury poprawkowe z matematyki rozpoczynają się o godzinie 9:00 w szkole, której jest się absolwentem. Trwają one 170 minut, uczniowie mają do rozwiązania 34 zadania. Wyniki ogłaszane są w połowie września.

Jak przygotować się do poprawki z matematyki, jeśli w maju powinęła nam się noga? Nauka na poprawkę nie jest łatwa, ponieważ trzeba na nią poświęcić wakacje – czas, w którym zazwyczaj oddajemy się relaksowi i chcemy zapomnieć o trudach roku szkolnego. Naukę warto zacząć tuż po ogłoszeniu wyników egzaminu dojrzałości i codziennie rozwiązywać kilka zadań, tak aby nie zostawić sobie wszystkiego na tak zwaną „ostatnią chwilę”. Przede wszystkim warto przestudiować majowy arkusz maturalny wraz z poprawnymi odpowiedziami, aby dowiedzieć się jakie błędy popełniliśmy. Jest on dostępny w Internecie na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W trakcie przygotowań do sierpniowej poprawki warto również przejrzeć arkusze z poprzednich lat, ponieważ zadania co roku wyglądają podobnie, a klucz do ich rozwiązania jest taki sam. Jeżeli wciąż mamy problem z jakimś działem lub nie potrafimy sami zmotywować się do nauki, rozwiązaniem są korepetycje. Korepetytor będzie wiedział na co zwrócić uwagę podczas rozwiązywania zadań i pomoże nam lepiej zorganizować czas nauki. Należy pamiętać, że ostatnie dni przed sesją poprawkową to także czas na odpoczynek i relaks. Ważne jest również pozytywne nastawienie i wiara we własne możliwości. Wszystkie te czynniki sprawią, że poprawka matury z matematyki będzie tylko formalnością.

Ocena pracy

Szukaj materiałów

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!