Jaka szkoła lepsza: prywatna czy publiczna?
Jaka szkoła lepsza: prywatna czy publ

Jaka szkoła lepsza: prywatna czy publ

Co roku wielu rodziców staje przed dylematem, jaką szkołę...

Więcej

Szkoła w Polsce
Jak się uczyć? – Czyli wszystko o przygotowaniu się do matury z matematyki
Jak się uczyć? – Czyli wszystko o

Jak się uczyć? – Czyli wszystko o

Matura z matematyki jest niewątpliwie jednym z najtrudniejszych egzaminów...

Więcej

Matura
Na czym polega nowa matura z matematyki?
Na czym polega nowa matura z matematyk

Na czym polega nowa matura z matematyk

Matura z matematyki na poziomie podstawowym wróciła w 2010...

Więcej

Matura
Jak zdać maturę z matematyki?
Jak zdać maturę z matematyki?

Jak zdać maturę z matematyki?

Matura, nazywana egzaminem dojrzałości, jest często pierwszym egzaminem do...

Więcej

Matura
Matura z matematyki online
Matura z matematyki online

Matura z matematyki online

Internet daje nam szereg możliwości pod warunkiem, że będziemy...

Więcej

Matura
Co można mieć na maturze z matematyki?
Co można mieć na maturze z matematyk

Co można mieć na maturze z matematyk

Matura już za kilka dni. Masz dużo na głowie...

Więcej

Matura
Poprawka z matematyki - do dwóch razy sztuka
Poprawka z matematyki - do dwóch razy

Poprawka z matematyki - do dwóch razy

W wielu sytuacjach zdana matura jest niezbędna, żeby znaleźć...

Więcej

Matura
Kursy maturalne online, czyli efektywne przygotowania do matury z
Kursy maturalne online, czyli efektywn

Kursy maturalne online, czyli efektywn

Cały podręcznik przeczytany, repetytoria opracowane i notatki przygotowane, ale...

Więcej

Matura

Porównanie nowej i starej matury z matematyki

3
Ewa Głuska

W celu poprawy systemu jakości kształcenia co jakiś czas zostają wprowadzane zmiany. W 2015 roku mieliśmy do czynienia ze zmianą formuły egzaminu maturalnego. Od tego czasu mówimy o starej maturze – tej przed wprowadzeniem zmian i nowej – już po zmianach. Jednak jakie są dokładne różnice i jakie ma to znaczenie dla maturzystów? Czym różni się nowa matura z matematyki od starej?

Każdy maturzysta obowiązkowo musi przystąpić do matury podstawowej z matematyki. Jeżeli chodzi o rozszerzenie – można je wybrać w ramach dodatkowego przedmiotu. W porównaniu z dotychczasowym egzaminem struktura matury podstawowej pozostaje bez zmian. Każda osoba, która do niego przystępuje, musi zmierzyć się z 23 zadaniami zamkniętymi. Polegają one na wybraniu jednej spośród czterech możliwych odpowiedzi. Poza zadaniami zamkniętymi jest 10 otwartych, które dzielą się na ,,zadania krótkiej odpowiedzi” i ,,zadania rozszerzonej odpowiedzi”. Natomiast egzamin na poziomie rozszerzonym zmienił się tak, aby była możliwość lepszej oceny, w jakim stopniu maturzysta spełnia wymogi ogólnej podstawy programowej. Zadania są mniej schematyczne, sprawdzające rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętność myślenia naukowego i dobierania własnych strategii do określonego polecenia. Program został również rozbudowany, więc zdający musi opanować szerszy zakres tematyczny.

Jak przygotować się do nowej matury z matematyki?

Jako że matematyka jest nauką praktyczną ważne jest przede wszystkim skupienie się na rozwiązywaniu zadań. Oczywiście, aby je skutecznie wykonywać musisz znać teorię, jednak nie ucz się jej na pamięć, staraj się zrozumieć, dociekaj. Ważne jest logiczne myślenie. Im więcej zadań wykonasz, tym łatwiej będzie Ci poruszać się wśród ogromu materiału. Warto zacząć powtórki od zrobienia testu diagnostycznego z matematyki dostępnego online. Pomoże Ci on ocenić na jakim etapie się znajdujesz, jeżeli chodzi o wiedzę wymaganą na egzaminie. Pomocna w ocenie posiadanej wiedzy może być również matura próbna z matematyki, realizowana w każdej szkole. Wygląda ona tak jak matura prawidłowa. Dzięki niej zapoznasz się z konkretnymi zadaniami, które będziesz musiał wykonać w określonym czasie. Będziesz to też okazja do zmierzenia się ze stresem. Pomocna może okazać się nauka ze znajomymi, z którymi będziecie mogli wspólnie rozwiązywać zadania i tłumaczyć sobie nawzajem niezrozumiałe kwestie. Alternatywą mogą być również korepetycje oraz kursy maturalne, prowadzone przez profesjonalnie przygotowanych nauczycieli, którzy są na bieżąco z wymaganiami Kuratorium Oświaty.

Jeżeli przygotowujesz się do matury podstawowej, pamiętaj, aby powtórki zacząć odpowiednio wcześnie, tak, by wyrobić się z całym materiałem. W ramach ćwiczeń możesz korzystać z arkuszy maturalnych z poprzednich lat, ponieważ struktura egzaminu nie zmieniła się. Natomiast jeśli przygotowujesz się do matury rozszerzonej, pamiętaj, że program jest szerszy niż w poprzednich latach. W Internecie znajdziesz wszystkie obowiązujące działy i zagadnienia. Przygotuj się na to, że nie będzie od Ciebie wymagane jedynie odtworzenie schematu przerabianych już zadań, ale przede wszystkim myślenie i dostosowywanie wiedzy do nietypowych okoliczności.

Ocena pracy

Szukaj materiałów

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!