Albert Einstein
biografia
Maria Kuncewiczowa
biografia
Wojciech Kilar
biografia
wiedza o kulturze
Krzysztof Penderencki
biografia

Ludwik Pasteur - biografia

Karolina Koszara 5
Karolina Koszara

Ludwik Pasteur to urodzony 27 grudnia 1822 roku francuski chemik i biolog. Studia przyrodnicze ukończył na uniwersytecie w Paryżu. Uzyskał doktorat z chemii. Był profesorem na uniwersytetach w Strasburgu, Lille oraz Paryżu.

Pasteur w trakcie swojej kariery naukowej zajmował się badaniem fermentacji i gnicia, a także badaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Obalił ostatecznie teorię samorództwa. Dzięki swoim badaniom opracował metodę konserwacji pożywienia przez obróbkę termiczną jaką jest pasteryzacja, która swoją nazwę zyskała od nazwiska uczonego. Pasteura uznano za prekursora mikrobiologii.

Co jeszcze wynalazł Ludwik Pasteur? Uczony prowadził badania dotyczące odporności poszczepiennej. Do imponującej listy jego wynalazków należy więc dodać opracowanie pierwszej ochronnej szczepionki, którą jest szczepionka przeciw wściekliźnie. Dzięki badaniom w zakresie bakteriologi i wirusologii, Pasteur opracował również szczepionki przeciwko wąglikowi i cholerze. Dzięki tym odkryciom, mimo iż nie był lekarzem, uznawany jest za najważniejszą postać w dziedzinie medycyny.

Ludwik Pasteur

Kolejnym odkryciem, które przyniosło mu sławę było ujawnienie dwóch enancjomorficznych form krystalicznych kwasu winowego. Przedstawił wówczas hipotezę istnienia enancjomerów - izomerów.

Wybitny naukowiec za swoje badania otrzymał wiele orderów i nagród. Ludwik Pasteur był również człowiekiem głęboko wierzącym w Boga.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!