William Shakespeare
biografia
Adam Mickiewicz
biografia
Olga Tokarczuk
biografia
Henryk Sienkiewicz
biografia
Jan Kochanowski
biografia
Julian Tuwim
biografia
język polski
Agatha Christie
biografia
Wisława Szymborska
biografia
Hanna Krall
biografia
język polski
George Orwell
biografia
Fiodor Dostojewski
biografia
Albert Camus
biografia
język polski
Maria Konopnicka
biografia
Startup
podstawy przedsiębierczości
Uber
podstawy przedsiębierczości
Król Edyp
streszczenie
język polski
Antygona
streszczenie
język polski
Kamienie na szaniec
streszczenie
Krzyżacy
streszczenie
Przedwiośnie
streszczenie
Skąpiec
streszczenie
język polski
Świętoszek
streszczenie
język polski
Wesele
streszczenie
Zdążyć przed Panem Bogiem
streszczenie
Zemsta
streszczenie
Emigranci
streszczenie
Tango
streszczenie
Harry Potter
streszczenie
W pustyni i w puszczy
streszczenie
Quo Vadis
streszczenie
Zenon Ziembiewicz
charakterystyka
Justyna Bogutówna
charakterystyka
Elżbieta Biecka
charakterystyka
Cześnik
charakterystyka
język polski
Papkin
charakterystyka
język polski
Staś Tarkowski
charakterystyka
Nel Rawlinson
charakterystyka
Leon Wyczółkowski
biografia
Olga Boznańska
biografia
wiedza o kulturze
Johan Strauss(ojciec)
biografia
Johann Strauss
biografia
wiedza o kulturze
Wyłączenie wspólnego czynnika

J.R.R Tolkien - biografia

John Ronald Reuel Tolkien był wybitnym filologiem, literaturoznawcą i pisarzem, uwielbianym przez studentów profesorem uniwersytetu w Oxfordzie, jednym z twórców największego słownika języka angielskiego oraz tłumaczem Biblii Jerozolimskiej. Przyszedł na świat 3.01.1892 roku w Oranii (RPA), jako starszy z dwóch synów Mabel i Arthura Tolkienów. Gorące temperatury nie sprzyjały zdrowiu chłopca, więc matka zabrała dzieci do Wielkiej Brytanii (ojciec, który wkrótce miał do nich dołączyć, zmarł nagle na krwotok wewnętrzny), gdzie poznała katolickiego księdza - o. Francisa Morgana i przeszła na katolicyzm. Nawrócenie Mabel zaowocowało całkowitym odwróceniem się od niej całej rodziny, przez co kobieta popadła w nędzę.

ARCHEOLOG ZAGUBIONYCH OPOWIEŚCI

Przyszły ojciec literatury fantasy wychowywał się w wiosce Sarehole, którą pomimo trudnej sytuacji zapamiętał jako rajską krainę (Sarehole stało się pierwowzorem Tolkienowskiego Shire). Już w wieku 5 lat pisarz stworzył swój pierwszy, wymyślony język. Pod koniec życia posługiwał się biegle ponad 30 językami obcymi (w tym 8 nowożytnymi), samemu będąc twórcą kilku własnych, posiadających odrębne gramatyki i akcent. Jako 12-letni chłopiec przeżył śmierć swojej matki, która pozostawiła synów pod opieką zaprzyjaźnionego księdza. O. Morgan otoczył sieroty troskliwą opieką, dbając jednocześnie o jakość ich wykształcenia. Doświadczenia te bardzo silnie wpłynęły na psychikę Tolkiena, który do końca życia pozostał żarliwym, praktykującym katolikiem, odczuwając zarazem trudny do zdefiniowania rodzaj podświadomego smutku i tęsknoty. Szybko dała o sobie znać niezwykła fascynacja chłopaka językiem, a także zapomnianymi, niepopularnymi mitologiami (najbardziej cenił mitologię fińską). Jego ambicje naukowe przerwała jednak wojna - był uczestnikiem m. in. bitwy nad Sommą, którą zawsze nazywał "rzezią". Już wtedy zrodziły się pierwsze pomysły na fabułę jego powieści.

W wieku szesnastu lat, Tolkien poznał o trzy lata starszą Edith Bratt - swoją jedyną, ukochaną żonę, która zainspirowała go do napisania najpiękniejszej historii miłosnej Śródziemia - opowieści o Luthien (elfickiej księżniczce) i Berenie (zwykłym śmiertelniku). To właśnie Edith była adresatką jego wierszy oraz główną bohaterką rysunków. Droga pisarza do małżeństwa nie należała jednak do prostych. Na przeszkodzie stało zarówno wyznanie Edith, która pochodziła z rodziny anglikańskiej, jak i surowy zakaz o. Morgana, który lękał się o to, iż chłopak zaniedba swoją edukację. Opiekun zabronił mu więc kontaktów z ukochaną do ukończenia 21. roku życia. Pisarz złamał ten zakaz trzykrotnie - po raz ostatni, by pożegnać się z dziewczyną, którą odesłano do dalekiej rodziny. Rozłąka tylko utwierdziła go w przekonaniu, iż to Edith jest jedyną miłością w jego życiu. Dokładnie w dniu swoich 21. urodzin, napisał do niej, ponownie wyznając swe uczucia i prosząc o jej rękę. W odpowiedzi poinformowano go, iż jego ukochana zaręczyła się już z innym mężczyzną. Zrozpaczony chłopak wsiadł w pierwszy pociąg, spotkał się z Edith i przekonał do zerwania zaręczyn. By móc poślubić pisarza, kobieta przeszła na katolicyzm oraz porzuciła szansę na karierę pianistki (była bardzo utalentowana muzycznie). Małżonkowie doczekali się czwórki dzieci (najstarszy syn - John - został katolickim księdzem).

Tolkien odnosił sukcesy nie tylko w sferze prywatnej (okazał się czułym, kochającym ojcem, który dla swoich pociech stał się oparciem i przyjacielem), ale przede wszystkim zawodowej. Z reguły był lubiany przez swoich kolegów (doceniano fakt, iż posiadał ogromne poczucie humoru i nigdy się nie wywyższał), choć po wydaniu pierwszych dzieł postrzegano go jako dziwaka, naukowca, który upokorzył się, tworząc “bajki”. Ponadto zawsze doskonale dogadywał się ze swoimi studentami, mimo iż bardzo krytycznie oceniał współczesność - zmiany zachodzące w mentalności, ówczesne stroje itd.

Książki Tolkiena, w ogromnej mierze inspirowane Biblią oraz kilkunastoma różnymi mitologiami, nadały baśni nową jakość, przedstawiając ją jako gatunek niezwykle dojrzały, wymagający i kunsztowny. Autor bardzo wyraźnie zerwał ze stereotypem przyporządkowania jej wyłącznie dzieciom, tworząc nie tylko odrębny, bogaty w szczegóły, rozbudowany system wierzeń, ale także poszczególne języki, kalendarze czy precyzyjne mapy. Niemal natychmiast okazało się, że pisarz trafił w sedno – powieści takie jak Hobbit: czyli tam i z powrotem czy Władca Pierścieni stały się bestsellerami, zyskując miłość czytelników na całym świecie. To właśnie jego twórczość zapoczątkowała trwającą do dzisiaj modę na powieści fantasy.

J.R.R.Tolkien zmarł przez pęknięcie wrzodu żołądka w 1973 roku, jako popularny bogacz (choć niemal całe swoje życie zmagał się z problemami finansowymi), który ponad wszystko nienawidził swojej sławy, do końca zachowując skromność i surową ocenę otaczającego świata. Jego biografia obfituje w niesamowite historie - na światło dzienne co rusz wychodzą nowe ciekawostki dotyczące jego osobowości oraz konserwatywnych, dla wielu również kontrowersyjnych, poglądów. Do dzisiaj jest on niedoścignionym wzorem, a także twórcą zupełnie nowego gatunku literackiego.

CIEKAWOSTKI:

- Tolkien, nigdy nie czuł się twórcą Śródziemia, ale jego odkrywcą. Kiedy czytelnik zadawał mu pytanie, na które nie potrafił udzielić odpowiedzi (wykraczało ono poza jego uniwersum), nie używał określeń typu “wymyślę to”, a “dowiem się tego”. Ponadto, uderzająca jest precyzja, z jaką autor przedstawił świat - miesiącami ("Władca Pierścieni" powstawał przez 17 lat) potrafił obliczać daty poszczególnych wydarzeń tak, by zgadzały się nawet fazy księżyca w danych momentach fabuły.

John Ronald Reuel Tolkien - życiorys

Wszystkie te zabiegi sprawiają, iż Śródziemie prezentuje się niezwykle realistycznie, budzi wrażenie nieskończonego świata, który naprawdę kiedyś istniał - jedynie został zapomniany, nieodwracalnie przekształcony lub zniszczony. Podobna sztuka nie udała się jeszcze żadnemu innemu pisarzowi.

- Tolkien to jeden z nielicznych przykładów pisarzy/artystów, posiadających szczęśliwą rodzinę. Już same losy jego i Edith prezentują się jak książkowa opowieść miłosna, jednak niezwykłą więź między małżonkami potwierdzają również wszyscy biografowie i przyjaciele rodziny. Ci, którzy zorganizowali im przyjęcie-niespodziankę z okazji złotych godów, deklarowali, iż Tolkien i jego żona "kochają się jak para nastolatków". Edith była nie tylko jego kochanką, ale także przyjaciółką, opiekunką dzieci (obydwoje zdawali się zakochani w swoich potomkach, wnukach i prawnukach). Po jej śmierci, pisarz odmówił zdjęcia obrączki ślubnej i popadł w depresję, której nigdy nie udało mu się wyleczyć. Na nagrobkach małżonków, obok podstawowych danych, widnieją imiona Luthien i Berena.

- Twórca Śródziemia okazał się także wspaniałym ojcem, który nie wahał się okazywać uczuć dzieciom nawet w miejscach publicznych, z wielką troską służąc im pomocą w każdej potrzebie. Przez kilkanaście lat, podszywając się pod Świętego Mikołaja, odpowiadał nawet na listy swoich pociech, opowiadając im historie z Bieguna Północnego (na potrzeby tego przedsięwzięcia wzbogacił domostwo Mikołaja o różne stworzenia). Odpowiedzi wysyłał zawsze w kopertach, opatrzonych własnoręcznie wykonaną, specjalną, pieczęcią, ozdobnym pismem i rysunkami, ilustrującymi przygody Świętego. To właśnie dzieci autora były pierwszymi adresatami wielu bajek. Ślady ich ulubionych zabawek odnaleźć można w samym "Władcy Pierścieni" (postać Toma Bombadila).

- Tolkien wpadł na pomysł powieści Hobbit, kiedy sprawdzał prace swoich studentów. Potwornie znudzony, napisał na jednej z nich pierwsze zdanie, jakie wpadło mu do głowy: W pewnym kopcu w ziemi, żył sobie pewien hobbit. Wymyślone przypadkowo słowo "hobbit" spodobało mu się na tyle, iż zaczął się zastanawiać co też mogłoby ono oznaczać. Zdanie to, stało się pierwszym zdaniem debiutanckiej powieści.

- Po śmierci pisarza, w jego pracowni odkryto tysiące szkiców, notatek, map, itd. Dzięki tym zapiskom możliwe stało się wydawanie jego powieści (nawet tych niedokończonych oraz takich, które dopiero powstawały).

- Tolkien uważał Polaków i Finów za dwa najodważniejsze narody świata. Pałał wielką nienawiścią do Hitlera, Stalina i Winstona Churchilla. Ponadto żywił niechęć wobec Amerykanów i Francuzów.

- Świadectwo głębokiej wiary i nieustannej autorefleksji autora stało się bodźcem do modlitwy o jego beatyfikację. Pisarz ma więc duże szanse na zostanie świętym kościoła katolickiego.

- Do dnia dzisiejszego dzieła Tolkiena zajmują drugą pozycję (zaraz po Biblii) w rankingu najpoczytniejszych książek świata. W przeciwieństwie do wielu innych modnych powieści, nie tracą swojej popularności. Dzieje się tak, mimo iż krytycy początkowo usiłowali przemilczeć jego twórczość, potem ją zdyskredytować (przy czym sami sobie zaprzeczali, zarzucając jej, np. zbytnią religijność i za mało ducha religijnego), a na końcu wydrwić i nazwać modę na Tolkiena chwilowym kaprysem młodzieży.

- Oprócz pisania powieści, Tolkien zajmował się także tłumaczeniem starożytnych i średniowiecznych poematów oraz legend, pisaniem wierszy, rysowaniem, a nawet (na swój własny użytek) polityką i filozofią.

- Był pesymistą względem przemian na świecie (często wyraża się to także w jego dziełach). Nie potrafił się pogodzić z wieloma zmianami, m. in. urbanizacją i rozwojem technologii. Znana jest anegdota na temat jego jazdy samochodem. Podobno pisarz był przekonany, iż zawsze ma pierwszeństwo. Jeden z jego wnuków wspomina także wspólne wypady do kościoła. W trakcie nabożeństwa, prowadzonego już w języku ojczystym, Tolkien ostentacyjnie i bardzo głośno odpowiadał księdzu po łacinie.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!