Zbigniew Preisner
biografia
wiedza o kulturze
Mit o Demeter i Korze
język polski
Mit o Wojnie Trojańskiej
Mit o Orfeuszu i Eurydyce
Mit o Odyseuszu
język polski
Mit o powstaniu świata
język polski

Michał Lorenc - biografia

Agata Ciompała 7
Agata Ciompała

Michał Lorenc urodził się 5 października 1955 roku w Warszawie. W wyniku kłótni z ojcem w 1970 roku, mając piętnaście lat, uciekł z domu w Bieszczady, gdzie natrafił na zespół muzyczny Bukowina. Poznał tam wspaniałych, pełnych pasji ludzi, dzięki którym rozpoczął poważną przygodę z muzyką. W wieku osiemnastu lat dołączył do zespołu Wolna Grupa Bukowina, w której grał przez cztery lata. To w tym zespole zaczął zarabiać pierwsze pieniądze na muzyce.

W latach 1975-1978 Lorenc Michał przygotowywał materiał muzyczny do audycji Zgryz Macieja Zembatego, którego poznał podczas swojego pobytu w Bieszczadach. Audycja była nadawana przez Program 3. Polskiego Radia. Był to początek wielkiej kariery kompozytora, gdyż ludzie z branży zaczęli go sobie nawzajem polecać. Po pewnym czasie dostał propozycje napisania piosenki do Przyjaciół (1977). Jednak jego szybko rozpoczęta kariera równie szybko się zatrzymała na skutek wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W związku z tymi wydarzeniami Lorenc zdecydował się wyjechać na stypendium do Paryża. W 1984 roku powrócił do Polski. W tym roku również ożenił się. Przez kilka lat zmuszony był pracować w Szwecji, aby zapewnić rodzinie warunki do życia. Niedługo potem nastąpił powrót kompozytora do tworzenia muzyki filmowej, a w 1986 roku doszło do momentu przełomowego w biografii Lorenca, a mianowicie debiutu kinowego w filmie Łuk Erosa, który odniósł wielki sukces. Mimo to kompozytor nadal nie czuł się spełniony zawodowo. Dopiero gdy za muzykę do filmu 300 mil do nieba (1989) został nominowany do Feliksa, jego kariera przybrała taki kształt, o jakim Michał Lorenc marzył.

Na dzień dzisiejszy twórca może poszczycić się wieloma wspaniałymi kompozycjami. Jest autorem muzyki do filmów i seriali, takich jak na przykład Psy (1992), Różyczka (2010) czy Bandyta (1997), z którego to pochodzą jedne z najsłynniejszych jego utworów – Taniec Eleny oraz Mro iło. Oprócz tego na nowo skomponował słynny utwór Ave Maria, który został wykorzystany w Prowokatorze (1995), a także zmontował muzykę między innymi do filmu fabularnego Kołysanka (2010). Lorenc poza polskimi i amerykańskimi reżyserami współpracował również z czeskimi i brytyjskimi twórcami.

Michał Lorenc - życiorys

Warto wspomnieć, że Michał Lorenc jest posiadaczem bardzo wielu prestiżowych nagród, między innymi Międzynarodowej Nagrody za muzykę do filmu Nic (1998), Orła za najlepszą muzykę filmową (Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł), a także Nagrody imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Oprócz tego jego twórczość zyskała również wiele cennych nominacji. Jednak największego zaszczytu Michał Lorenc dostąpił w roku 2016, kiedy to został uhonorowany przez prezydenta Polski – Andrzeja Dudę – Orderem Orła Białego.

O życiu prywatnym Lorenca wiadomo niewiele. Posiada żonę i dzieci, ale po ilości dostępnych informacji można sądzić, iż ceni on sobie prywatność i nie rozgłasza spraw rodzinnych. Z ciekawostek z życia Lorenca można dodać, że od małego fascynuje go muzyka Gospell, a także twórczość Boba Dylana, natomiast w swoich kompozycjach stara się przekazywać emocje bez zbędnych ozdobników, gdyż coraz bardziej ceni sobie prostotę w wyrażaniu uczuć.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!