Barbara Rosiek
biografia
Gayle Forman
biografia
język polski
Granica
streszczenie
Dżuma
streszczenie
Aniela Kowalik
charakterystyka
Paul Cezanne
biografia
wiedza o kulturze
Auguste Renoir
biografia
wiedza o kulturze
Mit o Labdakidach
język polski
Mit o Narcyzie
język polski

Mit o Edypie

10
Aleksandra Dworska

Edyp, jedna z najpopularniejszych postaci z mitologii greckiej, znana jest przede wszystkim z tragedii greckiej Król Edyp, napisanej przez Sofoklesa. Kim był Edyp? To syn Lajosa, króla Teb oraz jego żony - Jokasty. Mit o Edypie stanowi część mitu o rodzie Labdakidów, należącego do legend tebańskich, który został wykorzystany przez Sofoklesa i opowiedziany w formie tragedii greckiej. W Królu Edypie najważniejszymi postaciami są Lajos, Jokasta, Kreon oraz Antygona.

Mit o królu Edypie rozpoczyna przepowiednia, jaką usłyszał jego ojciec od wyroczni delfickiej. Mówiła ona o tym, że Lajos zginie z ręki swojego syna, który następnie ożeni się z własną matką. Kiedy Jokasta urodziła zapowiadanego syna, król Teb postanowił zlecić porzucenie niemowlaka w górach, gdzie miała czekać na niego śmierć. Sługa, któremu zlecono to zadanie, zlitował się nad biednym dzieckiem i zamiast zrobić to, co mu kazano, oddał maleństwo pasterzowi z Koryntu. Mężczyzna zaniósł go na dwór koryncki, gdzie oddał go bezdzietnej parze królewskiej – Polybosowi i Meropie, która z radością przyjęła niemowlę i nadała mu imię Edyp.

Chłopiec w nowym miejscu zamieszkania nie czuł się szczęśliwy i cały czas słyszał od swoich rówieśników, że jest podrzutkiem. Edyp chcąc poznać prawdę o swoim pochodzeniu udał się do wyroczni delfickiej, gdzie usłyszał taką samą przepowiednię, co jego prawdziwy ojciec. Przerażony chłopak nie chciał wracać do Koryntu, ponieważ myślał że tam mieszkają jego biologiczni rodzice. Udał się więc w stronę Teb, aby zapobiec spełnieniu się przepowiedni.

Dalsze dzieje Edypa stanowi wędrówka do Teb, podczas której wdał się w kłótnię z nieznajomym. Kiedy mężczyzna nie chciał ustąpić mu z drogi postanowił go zabić, nie wiedząc że tym mężczyzną jest Lajos. W ten sposób nieświadomie doprowadził do spełnienia pierwszej części przepowiedni.

Edyp trafił do Teb, gdzie czekała na niego zagadka sfinksa. Potwór każdemu napotkanemu człowiekowi zadawał to samo pytanie. Nikt jednak nie potrafił rozwiązać owej zagadki, przez co Sfinks zabijał coraz więcej osób. Kreon, który przejął władzę po Lajosie, obiecał zabójcy potwora Teby oraz rękę swojej siostry – wdowy Jokasty. Nieoczekiwanie Edypowi udaje się rozwiązać zagadkę. Zrozpaczony Sfinks skoczył w przepaść, a Edyp w nagrodę poślubił Jokastę, spełniając drugą część przepowiedni. W wyniku ich małżeństwa na świat przyszło czworo dzieci - Eteokles, Polinejkes, Antygona oraz Ismena.

Dalsza historia Edypa to długie lata szczęśliwego panowania nad miastem. Spokój zakłóciła zaraza, która nawiedziła Teby. Wezwano na pomoc wróżbitę Tyrezjasza, który wyjawił, że na miasto spadła klęska, ponieważ do tej pory żyje w nim zabójca Lajosa. Edyp zlecił śledztwo, w wyniku którego dowiedział się całej prawdy. Zrozpaczona Jokasta powiesiła się, a jej mąż i zarazem syn oślepił się, a swojej córce - Antygonie - nakazał wyprowadzić się poza miasto. Edyp udał się do Kolonos, gdzie wkrótce zmarł.

Problematyka króla Edypa skupia się wokół tragedii, w której autor ukazuje jak nieskuteczna okazuje się być walka człowieka ze swoim losem. Im bardziej Edyp stara się uniknąć spełnienia się przepowiedni, tym bardziej przyczynia się do wypełnienia swojego przeznaczenia. Ta walka między dążeniami bohatera i siłami wyższymi, doskonale ukazana w Królu Edypie, nazywana jest konfliktem tragicznym. Obojętnie, co Edyp zdecydowałby się zrobić, ta historia zakończyłaby się tak samo.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!