Barbara Rosiek
biografia
Gayle Forman
biografia
język polski
Granica
streszczenie
Dżuma
streszczenie
Aniela Kowalik
charakterystyka
Paul Cezanne
biografia
wiedza o kulturze
Auguste Renoir
biografia
wiedza o kulturze
Mit o Labdakidach
język polski
Mit o Edypie
język polski

Mit o Narcyzie

10
Aleksandra Dworska

Postać Narcyza znana jest niemal wszystkim, poprzez jasne skojarzenia z miłością do samego siebie. Ale kim dokładnie był Narcyz i jakie miejsce zajmował w mitologii greckiej? To piękny młodzieniec, który pochodził od nimfy Liriope oraz bóstwa rzecznego Kefisosa. Kiedy chłopiec był mały, jego rodzice wybrali się do wieszcza Tyrezjasza z prośbą o przepowiedzenie mu przyszłości. Mężczyzna wyjawił im, iż Narcyz będzie tak długo żył, dopóki nie ujrzy swojego odbicia. A jakie były dalsze losy chłopca i o czym opowiada treść mitu o Narcyzie?

Kiedy Narcyz dorósł, najwięcej czasu spędzał w górach i lasach, przez co znany był wszystkim nimfom w okolicy. Zarówno one, jak i wszystkie dziewczyny, żywiły do niego gorące uczucia. Chłopak nie był jednak zainteresowany jakimikolwiek związkami, ponieważ jego jedyną miłością było polowanie. Jedna z nimf, Echo, tak mocno przeżyła odtrącanie, że z rozpaczy straciła głos.

Pewnego dnia Narcyz odczuł pragnienie, więc postanowił napić się wody z jeziora. Kiedy pochylił się nad taflą wody, ujrzał nagle swoje odbicie. To, co zobaczył, bardzo go zdziwiło. Młodzieniec zakochał się w swoim odbiciu i wreszcie poczuł, że odnalazł prawdziwą miłość. Była ona jednak niemożliwa do spełnienia. Od tamtego pamiętnego dnia Narcyz całe dnie spędzał na oglądaniu swojego odbicia. Miłość do samego siebie doprowadziła młodzieńca do śmierci. Narcyz umarł z tęsknoty, a gdy jego ciało zostało pochowane w ziemi, z jego grobu wyrósł piękny kwiat o białych płatkach i złotym sercu. Kwiat ten nazwano właśnie na cześć Narcyza, postaci z mitologii.

Mit opowiadający o losach Narcyza jest przede wszystkim przestrogą przed egoizmem oraz braku szacunku do uczuć innych ludzi. Treść mitu zmusza do przemyśleń nad samym sobą. Narcyz stał się symbolem samouwielbienia oraz egocentryzmu. Przypomina, że bez drugiego człowieka życie jest niepełne.

Opowieść o Narcyzie to antyczna historia, która stanowi również doskonały przykład mitu o miłości – w tym przypadku o miłości do samego siebie. Najbardziej znanymi mitycznymi parami są między innymi Orfeusz i Eurydyka, Galatea i Pigmalion, Odyseusz i Penelopa oraz Amor i Psyche.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!