Michał Lorenc
biografia
Zbigniew Preisner
biografia
wiedza o kulturze
Mit o Demeter i Korze
język polski
Mit o Wojnie Trojańskiej
Mit o Orfeuszu i Eurydyce
Mit o powstaniu świata
język polski

Mit o Odyseuszu

Agata Ciompała 7
Agata Ciompała

Mit o Odyseuszu jest jedną z najsłynniejszych starożytnych opowieści. Warto na wstępie dodać, iż historię Odyseusza, a właściwie jego drogę powrotną spod Troi do rodzinnej Itaki, opisuje również Homer we wspaniałym eposie Odyseja. Jednak zanim przejdzie się do treści mitu, należy również poznać jego głównego bohatera. A zatem kim był Odyseusz? W skrócie – władcą Itaki. Jego rodzicami byli Laertes oraz Antykleia, a żoną, do której spieszył po zmaganiach pod Troją – Penelopa, królowa Itaki. Wspólnie mieli syna, Telemacha.

Jak już zostało wspomniane, mit opowiada o trwającej dziesięć lat tułaczce Odyseusza do domu rodzinnego. Warto wspomnieć, iż Odys pierwotnie bardzo nie chciał opuszczać swojej żony i nowonarodzonego syna. Aby uniknąć zaciągnięcia do służby udał się do podstępu, jednak ostatecznie został zmuszony do wyprawy przeciw Troi. W czasie dziesięcioletniej wojny był jednym z najdzielniejszych mężów, a także miał znaczący wpływ na zwycięstwo Greków. Po zakończeniu zmagań z Trojanami pragnął szybko znaleźć się w domu, jednak podróż Odyseusza była pełna przygód, co spowodowało duże opóźnienie w jego powrocie. Musiał stawić czoła wielu przeciwnościom losu, wykazać się dużą odwagą, sprytem oraz zdrowym rozsądkiem. Gdyby którejś z tych cech zabrakło Odyseuszowi, prawdopodobnie nigdy nie dotarłby do Itaki. Nawet załoga, z którą był na pokładzie, okazała się mało pomocna, gdyż w wielu momentach wyprawy wykazała się słabością, jak na przykład wtedy, gdy burza zagnała okręty Odysa do kraju Lotofagów, w którym kilku towarzyszy podróży zjadło czarodziejski lotos, przez co nie chcieli oni potem wracać.

Przygody Odyseusza oraz jego załogi obfitowały w spotkania ze specyficznymi mieszkańcami wysp, na które trafiali. Były to między innymi tereny Polifema, gdzie żyli cyklopi; króla wiatrów Eola, który podarował przybyłym worek pomyślnych i złych wiatrów, co doprowadziło przez bezmyślność załogi do wzburzenia wód; czarodziejki Kirke, gdzie Odys pozostawał przez rok; Heliosa, boga słońca, który w wyniku zaistniałej tam sytuacji pozbawił głównego bohatera towarzyszy; nimfy Kalipso, żyjącej na wyspie Ogigii. Opiekowała się ona samotnym podróżnym i chciała, aby w zamian za nieśmiertelność został jej mężem. Po ośmiu latach pobytu przybył jednak Hermes z poleceniem od samego Zeusa, aby wędrówka Odyseusza do ojczyzny została kontynuowana. Ten ruszył dalej, ale po raz kolejny został zmuszony przerwać podróż ze względu na rozbicie się na wyspie Scherii. Trafił on do kraju Feaków, gdzie po opowiedzeniu swojej historii władcy owego państwa, został wyposażony przez niego w skarby oraz okręt, dzięki którym trafił wreszcie do swojej ojczyzny. Jednak gdy się tam dostał, okazało się, że wszyscy uważają go już za zmarłego. Penelopę odwiedzało wielu mężczyzn, którzy byli gotowi zostać jej mężem. Ta natomiast, uciekając się do podstępu, odwlekała decyzję odnośnie wyboru mężczyzny. W odzyskaniu domu oraz żony pomogła Odysowi bogini Atena. Dzięki niej Odyseusz i Penelopa mogli być znów razem do końca swoich dni.

Powyższa historia pokazuje bezgraniczną miłość dwojga ludzi. Odyseusz przez dwadzieścia trudnych lat marzył o tym, aby znów spotkać swoją żonę. Penelopa natomiast, przez ten cały okres, zostawała wierna swojemu mężowi. Kochała go i czekała na męża, mimo że wszyscy inni zwątpili dawno w szansę na jego powrót. Co więcej, Odys pokazuje swoim postępowaniem jak wiele można osiągnąć, jeśli się czegoś naprawdę pragnie. Wystarczy upór i wiara, że się uda oraz ciągłe dążenie do celu, mimo wielu przeszkód. Gdyby w którymkolwiek momencie podróży Odyseusz poddał się, nie spotkałby więcej swojej żony.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!