Michał Lorenc
biografia
Zbigniew Preisner
biografia
wiedza o kulturze
Mit o Demeter i Korze
język polski
Mit o Wojnie Trojańskiej
Mit o Odyseuszu
język polski
Mit o powstaniu świata
język polski

Mit o Orfeuszu i Eurydyce

Agata Ciompała 7
Agata Ciompała

Mit o Orfeuszu i Eurydyce jest jedną z najpiękniejszych opowieści o miłości dwojga istot względem siebie. Jednak w pierwszej kolejności warto krótko przypomnieć kim był tytułowy Orfeusz. Młodzieniec ten niezwykle pięknie grał na lirze. Był również trackim śpiewakiem i poetą. Jego rodzice to bóg piękna, życia, muzyki, a także patron sztuki i poezji – Apollo oraz muza poezji epicznej – Kaliope. Natomiast jego wybranką była Eurydyka, nimfa drzewna. To niezwykle piękna istota, w której zakochiwał się każdy, kto tylko na nią spojrzał. Historia Orfeusza i Eurydyki to znana opowieść jednak warto w skrócie przypomnieć ów mit.

Pewnego razu Eurydykę dostrzegł Arystajos, opiekun stad i ogrodów. Nie rozpoznał w niej jednak żony Orfeusza, więc zaczął ją gonić. Ta uciekając nadepnęła na węża, przez którego została następnie ukąszona. W wyniku tego zabrano ją do Tartaru. Ukochany zaczął szukać Eurydyki w lasach, jednak nigdzie jej nie było. Lament Orfeusza był wielki po stracie ukochanej, jednak gdy tylko poznał losy swojej żony, które przedstawił mu świadek wydarzenia – nimfa leśna – postanowił udać się do Hadesu, aby odzyskać ukochaną. Jego umiejętność pięknej gry na lirze bardzo mu w tym pomogła, między innymi w czasie przejścia obok trzygłowego Cerbera, stojącego na straży wrót prowadzących do Tartaru. Kiedy dotarł już do pana podziemia, z pomocą Persefony udało mu się przekonać Hadesa, aby przywrócił życie ukochanej Orfeusza. Pan podziemia przystał na to jednak pod jednym warunkiem. Orfeusz miał iść pierwszy i nie mógł spojrzeć na Eurydykę, dopóki nie wyjdą na powierzchnię. Ruszyli tak jak nakazał Hades w drogę powrotną, wraz z Hermesem. Przed samym wyjściem na powierzchnię, Orfeusz nie mogąc się doczekać odwrócił się do swojej ukochanej. W tej samej chwili Eurydyka zniknęła. Mąż nie dotrzymał obietnicy danej Hadesowi, przez co stracił ukochaną na zawsze.

Mit przedstawiający losy Orfeusza i Eurydyki wspomina również tragiczny koniec trackiego śpiewaka. Bowiem po nieudanej w skutkach wyprawie do Hadesu przyszła pora na niego. Pewnego razu gdy wędrował samotnie przez las usłyszał dziwny śpiew. Dźwięki wydawały bachantki Dionizosa. Ujrzawszy Orfeusza rzuciły się na niego i rozszarpały go. Głowę i lirę młodzieńca wrzuciły do rzeki, przez co dopłynęły one do wyspy Lesbos. Apollo jednak kazał menadom zebrać szczątki syna i pogrzebać je u podnóża Olimpu, natomiast lira Orfeusza, za sprawą Zeusa, została umieszczona na niebie.

Powyższy mit o losach Eurydyki i Orfeusza jest świadectwem na to, jak wielka może być miłość między dwojgiem ludzi oraz ile daje ona siły i odwagi w działaniach. Orfeusz dowiedziawszy się o losie ukochanej nie wahał się ani przez chwilę. Od razu ruszył jej z pomocą nie myśląc o konsekwencjach czy ewentualnych przeszkodach w drodze do niej. Nieistotny był dla niego fakt, iż musi przejść trudną drogę, aby ją odzyskać. Niebezpieczeństwo bowiem było niczym w porównaniu ze świadomością życia bez Eurydyki.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!