II wojna światowa
Morderstwo w Orient Expressie
streszczenie
Monachomachia
streszczenie
Księgi Jakubowe
streszczenie
Igrzyska śmierci
streszczenie
Hobbit
streszczenie
język polski
Władca pierścieni
streszczenie
Zmierzch
streszczenie

Opowieści z Narnii - C.S. Lewis

9
Paulina Kozłowska

Opowieści z Narnii, to cykl siedmiu powieści z gatunku literatury fantasy. Napisał je brytyjski pisarz, Clive Staples Lewis w latach 1949 - 1954. Historia przedstawia przygodę dzieci, które przenoszą się do niesamowitej krainy, gdzie poznają niezwykłe postacie, m.in. zwierzęta, którym nadano ludzkie cechy.

Kraina, gdzie toczy się akcja - Narnia, zagrożona jest silnymi wpływami złych mocy. Dzieci obierając stronę dobra starają się przechylić szalę zwycięstwa na właściwą stronę. Siedmioksiąg został przetłumaczony na 42 języki, a mimo upływu ponad 60 lat od wydania pierwszej części, ich popularność nie spada i nadal uważa się je za najbardziej poczytne książki fantasy dla dzieci i młodzieży.
C. S. Lewis, stworzył swoje dzieło, zainspirowany wydarzeniami II wojny światowej. Biorąc w niej udział i widząc zatracanie granic pomiędzy dobrem a złem i upadkiem człowieczeństwa, postanowił wydać książkę, która wskazywałaby młodym czytelnikom odpowiednią drogę oraz wpajała im przy tym odpowiednie maniery. Z drugiej strony „Opowieści z Narnii”, to rzetelna rozprawa o tematyce teologicznej, dlatego polecana jest nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom.
Całą osią powieści są wydarzenia biblijne, przypominające dorosłym, o często zapomnianych i zdewaluowanych wartościach. Niewątpliwie, aby w pełni docenić kunszt autora i metaforyczne przedstawienie niezbywalnych prawd wiary chrześcijańskiej, należy wrócić do siedmioksięgu w wieku dojrzałym. Cykl „Opowieści”, to książki fantasy, które stanowią kanon literatury gatunku i, z którymi warto zapoznać się niezależnie od wieku.

FILMOTEKA:

Nie wszystkie tomy „Opowieści” doczekały się swojej filmowej adaptacji. Sfilmowanymi częściami są: „Lew, Czarownica i stara szafa”, ”Opowieści z Narnii. Książe Kaspian”, wyprodukowane przez Studio Disney, a także „Opowieści z Narnii. Podróż „Wędrowca do Świtu” wyprodukowane przez 20th Century Fox. Obecnie trwają prace nad 4 częścią powieści „Srebrne Krzesło”, przewidywana data premiery to 2018 rok. Być może swojej premiery doczeka się także ostatnia część powieści „Opowieści z Narnii. Ostatnia Bitwa”.

WYDANE CZĘŚCI W OBOWIĄZUJĄCYM PORZĄDKU CHRONOLOGICZNYM:

Kolejność czytania książek przysporzyła sporów fanom powieści. Początkowo nie były one w żaden sposób numerowane. Jeden z wydawców, zaproponował numerację zgodnie z kolejnością wydania, jednak z biegiem czasu i licznymi analizami, okazało się, że jest to błąd. Obecnie zastosowano poniższą chronologię:

„Opowieści z Narnii. Siostrzeniec Czarodzieja”, pozycja wydana w 1955 roku, napisana jako przedostatnia część cyklu. Uważana jest za pierwszą część siedmioksięgu, gdyż opowiada o stworzeniu Narnii. Dokonuje tego lew Aslan, często odczytywany jako odpowiednik Chrystusa. Duży udział w kształtowaniu krainy miała także dwójka dzieci Pola: Plummer oraz Digory Kirke, którzy za pomocą magicznych pierścieni, stworzonych przez wuja chłopca podróżują pomiędzy światami. Trafiają do miasta Chran i nieopatrznie budzą magicznie uśpioną czarownicę – Jadis. Ta początkowo za cel obiera zniszczenie Świata, jednak poprzez przeniesienie do Narnii, staje się jej złą siłą. Siostrzeniec Czarodzieja, za karę dostaje misję, którą musi wypełnić z powodzeniem, by odpokutować sprowadzenie sił ciemności do nowo powstałego świata.

Drugą częścią pod względem chronologicznym jest „ Lew, Czarownica i Stara Szafa”. Została wydana w 1950 roku, jako pierwsza. Opowiada o losach czwórki rodzeństwa: Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji Pevensich. Fabuła obsadzona jest w latach 40 XX wieku, w czasie wojny, gdy dzieci zostają wysłane na wieś do domu profesora Digorego Kirke (pojawiającego się w poprzedniej części, jako młody chłopak). Najmłodsza z rodzeństwa, Łucja Pevensie, odkrywa w domu opiekuna, starą szafę, która przenosi ją do magicznej, pokrytej śniegiem krainy. Poznaje tam fauna o imieniu Tumnus, który opowiada jej, że Narnią rządzi okrutna Biała Czarownica. Gdy dziewczynka wychodzi z Szafy, okazuje się, że na Ziemi, minęło jedynie kilka sekund. Rodzeństwo nie wierzy w historię dziewczynki. Dopiero po kilku tygodniach, podczas zabawy w chowanego, Łucja i jej brat Edmund Pevensie, przenoszą się do Narnii. Chłopak spotyka tam wspomnianą czarownicę, która rzuca na niego urok i w zamian za uczynienie go księciem prosi o sprowadzenie do magicznej krainy reszty jego rodzeństwa. Chłopiec ukrywa ten fakt i kiedy przypadkiem cała czwórka znajduje się w szafie i przenosi do krainy skutej lodem, chłopiec postanawia zdradzić swoje rodzeństwo. Okazuje się jednak, że do Narnii zbliża się jej prawdziwy władca, Lew Aslan. Czeka na niego wiele wyzwań, by uratować dzieci i magiczną krainę.

„Koń i jego chłopiec” to trzecia w kolejności czytania, a piąta w kolejności wydania, część „Opowieści z Narnii”. Opowiada ona historię chłopca o imieniu Szasta, przygarniętego przez pewnego rybaka. Gdy ma on zostać sprzedany arystokracie Tarkaanowi Anradinowi , postanawia uciec na jego koniu. Okazuje się, że rumak o imieniu Bri umie posługiwać się mową ludzką i pochodzi z Narnii. To właśnie tam postanawiają udać się zbiegowie. W trakcie podróży spotykają inną parę uciekinierów, są to Tarkiina Arawis oraz jej również posługująca się mową klacz - Hwin. Para zbiegów kieruje się do Narnii, a po drodze stara się uratować mityczne królestwo. Jakie tajemnice skrywa pochodzenie Szasty i jak skończy się jego misja uratowania Archelandii?

Lewis, Opowieści z Narnii

Ukończona w 1949 roku część książki „Opowieści z Narnii”, „Książe Kaspian” to czwarta w kolejności czytania powieść fantasy, utworzona prze C. S. Lewisa. Opowiada o ponownej wyprawie rodzeństwa Pevensich do Narnii, w celu umożliwienia objęcia tronu prawowitemu władcy Narnii, tytułowemu Księciu Kaspianowi. Gdy dzieci wracają do magicznej krainy, Zuzanna Pavensie ratuje karła - Zuchona, który opowiada dzieciom historię księcia. Gdy zmarł król, ojciec Kaspiana, władzę w Narnii przejął jego wuj, Miraz. Gdy żona obecnego władcy urodziła mu syna, książę Kaspian stanął przed śmiertelnym niebezpieczeństwem i zmuszony jest szukać pomocy u czterech mitycznych władców Narnii. Czy dzieci będą w stanie pomóc młodemu następcy trony i jak potoczą się losy wielkiej bitwy?

„Opowieści z Narnii i Podróż Wędrowca do Świtu” jest już piątą w kolejności chronologicznej oraz trzecią, ukończoną w 1950 roku częścią siedmioksięgu. Piotr Pavensie oraz jego siostra, Zuzanna w poprzedniej części dowiedzieli się, że już nigdy nie wrócą do Narnii. W związku z tym, tylko dwójka z czworga rodzeństwa, Łucja i Edmund w towarzystwie swojego rozpieszczonego i samolubnego kuzyna, Eustachego przenoszą się do magicznej krainy, na żaglowiec księcia Kaspiana, by pomóc mu w odnalezieniu przyjaciół ojca, wygnanych na morze przez Miraza. „Podróż Wędrowca do Świtu” to część, w której jest wiele fascynujących i niebezpiecznych przygód i … ogromna metamorfoza jednego z bohaterów.

Szósty tom z cyklu „Opowieści z Narnii”, to „Srebrne Krzesło”. Eustachy znany już z poprzedniego tomu powieści, przenosi się do Narnii wraz ze swoją szkolną koleżanką, Julią. Dwoje dzieci, zostaje przeniesionych do Narnii i obarczonych przez Aslana, bardzo ważną misją odnalezienia królewicza Narnii- Riliana, syna Kaspiana X. Dzieci stają przed niewiarygodnie trudnym zadaniem i będą musiały zmierzyć się z najwyższymi siłami zła. Czym jest owe tytułowe „srebrne krzesło” i dlaczego Rilian zaginął?

Ostatnim zarówno w kolejności czytania, jak i wydania tomem, jest „Ostatnia Bitwa”. W tej części ponownie spotykamy Julię oraz Eustachego, którzy po raz ostatni wzywani są na pomoc przez ostatniego króla Narnii, Tiriana. W krainie, władzę objęła podstępna małpa, o imieniu Krętacz, która mami i oszukuje wszystkich narnijczyków. Zalegalizowała niewolnictwo i wyrąb magicznych drzew. Aby uniknąć zagłady krainy, dwójka śmiałków musi stanąć wraz z królem Tirianem do walki na śmierć i życie.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!