Ernest Hemingway
biografia
Małgorzata Musierowicz
biografia
Witold Gombrowicz
biografia
Ferdydurke
streszczenie
Trans-Atlantyk
streszczenie
Opium w rosole
streszczenie
Kłamczucha
streszczenie
Komu bije dzwon
streszczenie
Stary człowiek i morze
streszczenie
Dziady cz. III
streszczenie
Dziady cz. II
streszczenie
Dziady cz. IV
streszczenie
Pan Tadeusz
streszczenie
Konrad Wallenrod
streszczenie
Romeo i Julia
streszczenie
Poskromienie złośnicy
streszczenie
Makbet
streszczenie
Noc listopadowa
streszczenie
Chłopi
streszczenie
Austeria
streszczenie

Sztukmistrz z Lublina - Isaac Bashevis Singer

21
B D

Isaac Bashevis Singer jest jednym z najbardziej cenionych pisarzy pochodzenia żydowskiego. Jego twórczość została doceniona zarówno przez krytyków, jak i – co chyba najważniejsze – przez czytelników całego świata. Dowodem na to jest Literacka Nagroda Nobla, którą Singer otrzymał w 1978 roku.

Ciekawostką w twórczości tego pisarza jest fakt, że tworzył swoje dzieła głownie w języku jidysz. Wychowywał się w żydowskiej rodzinie, w której kult tradycji był niezwykle silny. Jego prawdziwe nazwisko to Icek-Hersz Zynger. Tworzył pod pseudonimem Icchok Baszewis (utworzonym od imienia Izaak oraz imienia jego matki, Baszewy), z biegiem lat dostosowując pisownię do amerykańskiej wymowy – tak powstał znany i ceniony Isaac Bashevis Singer.
Najsłynniejszym dziełem w dorobku artysty jest Sztukmistrz z Lublina. Głównym, a zarazem tytułowym bohaterem powieści, jest Jasza Mazur. To człowiek dobrze sytuowany, majętny, który osiągnął w życiu sukces. Ma rodzinę – jego żona Estera wiernie czeka na niego w Lublinie, podczas gdy on sam podróżuje i zabawia ludzi swoim talentem. Jest sztukmistrzem w podwójnym znaczeniu – to jego zawód, ale też szczególna umiejętność, która pozwala mu zjednywać sobie ludzi, zwłaszcza kobiety.
Jasza to bawidamek. Nie przejmuje się moralnością – w jego życiu jest miejsce dla wielu kobiet. Żona jest jakby dodatkiem do reszty życia. Mazur zabawia się bowiem ze swoją asystentką Magdą, odwiedza wdowę Zewtel. Nie ma dla niego kobiety nie do zdobycia. Uważa, że do każdej znajdzie się odpowiedni klucz, którym – niczym zamek – będzie można otworzyć jej serce. To szczególna uwaga, zważywszy na to, że jedną ze sztuczek, którymi Jasza zarabia na życie, jest właśnie wyzwalanie się z zamknięcia, pokonywanie różnego rodzaju zamków.
Sposób bycia głównego bohatera jest szeroko komentowany i krytykowany przez jego współbraci. Ortodoksyjni Żydzi oburzają się, zdegustowani niemoralnym postępowaniem Jaszy. On jednak jest nieugięty i kpi z Boga swoich przodków, powtarzając – niczym biblijny Niewierny Tomasz – „Kiedy byliście w niebie? Jak wyglądał Bóg?”, dając do zrozumienia, że skoro Stwórca jest niewidzialny, po prostu nie istnieje.

Streszczenie Sztukmistrza z Lublina jest o tyle trudne, że wszystkie wydarzenia dzieją się przede wszystkim w sferze moralności i duchowości głównego bohatera. Kluczowym wydarzeniem jest bowiem jego spotkanie w Warszawie z piękną Emilią. To pierwsza kobieta, która nie ulega jego wdziękom, jest odporna na jego zaloty. Mężczyzna zaczyna więc zastanawiać się nad swoim życiem, analizuje swoje postępowanie.

Singer, Sztukmistrz z Lublina

Dochodzi do wniosku, że jego życie wcale nie jest tak piękne, dobre i udane, jak sądził. Zaczyna odczuwać brak czegoś większego, istotniejszego.
Krytycy uważają, że to najpiękniejsze dzieło, mówiące o mentalności żydowskiej i o potrzebie zakorzenienia w tradycji. Warto podkreślić, że Singer nie skupia się tylko na aspekcie żydowskim, nie mówi, że to jedyne właściwe wyznanie. Wskazuje raczej na to, że człowiek potrzebuje wiary, potrzebuje kierunkowskazu, który pozwoli mu odpowiednio kierować swoim życiem. Opracowania Sztukmistrza z Lublina podkreślają, że to powieść, która w doskonały sposób odzwierciedla życie w XIX-wiecznej Polsce. Środowisko Lublina i Warszawy zostało przedstawione z zaskakującą dokładnością. Singer dba o wszystkie szczegóły, niemal maluje słowem. Styl powieści przypomina gawędę lub słuchowisko – zamykając oczy można wyobrazić sobie wszystko to, o czym mówi autor. Krople rosy na trawie, ruch uliczny, pachnące jabłka… Literacka rzeczywistość bardzo działa na zmysły czytelnika.
Sztukmistrz z Lublina został przeniesiony na deski teatru (wiele pięknych spektakli wzbogaconych o songi, do których tekst napisała Agnieszka Osiecka), dokonano także ekranizacji. W reżyserii Menahema Golana, w koprodukcji niemiecko-izraelskiej powstał piękny obraz. Film Sztukmistrz z Lublina, choć nakręcony w 1979 roku, do dziś budzi zachwyt widzów na całym świecie.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!