Tadeusz Różewicz
biografia
Bajki
streszczenie
język polski
Papierowe miasta
streszczenie
Zniszcz ten dziennik
streszczenie
Więzień labiryntu
streszczenie
Piąta fala
streszczenie
Percy Jackson bogowie olimpijscy
streszczenie
Układ Słoneczny
Rola energii słonecznej
Manolin
charakterystyka
język polski
Julia
charakterystyka
język polski
Rodion Raskolnikow
charakterystyka
Sonia Marmieładow
charakterystyka

Trylogia: Niezgodna - Veronica Roth

14
Zuzanna Olszewska

Okazała się Niezgodna, stała się Zbuntowana, pozostała Wierna – o fenomenie „Niezgodnej” autorstwa Veronici Roth

Pierwszą książkę z serii „Niezgodna” Veronica Roth napisała w wieku dwudziestu jeden lat. Wykreowała świat przyszłości, zbudowany na ruinach Chicago. Społeczeństwo podzielone jest na pięć frakcji: Nieustraszoność, Prawość, Altruizm, Erudycję i Serdeczność. O tym, do jakiej frakcji będzie należeć główna bohaterka, ma zadecydować test jej psychicznych predyspozycji. Chociaż brzmi to rozsądnie i bezpiecznie, wszystkiemu, co dzieje się w państwie przyszłości towarzyszą budzące grozę obrzędy i zasady. Państwo bowiem jest totalitarne, więc rządzący, żeby utrzymać władzę, muszą wzbudzać strach u obywateli. A wyjątkowy obywatel, niezależnie od swojej woli, wzbudza zagrożenie dla władzy.

Taka właśnie jest główna bohaterka – Beatrice. Okazało się, że wynik testu, który miał przydzielić ją do jednej z frakcji (gdzie pozostałaby już na zawsze, tracąc kontakt z dawnymi przyjaciółmi i rodziną – to pierwsza z bezdusznych zasad panujących w nowym świecie) był niejednoznaczny. U Tris nie ma jednej dominującej cechy, niezależnie od własnej woli staje się więc Niezgodną – osobą, której władza nie może kontrolować. Grozi jej niebezpieczeństwo tylko przez to, że zachowała zdolność do samodzielnego myślenia (niezgodni są odporni na wstrzykiwane substancje, co w przypadku frakcji Nieustraszonych wpływa m.in. na pohamowanie uczuć podczas walki – inni przypominają wówczas bardziej zaprogramowane roboty niż prawdziwych ludzi). Tris rozumie i czuje więcej niż inni – przez to żyje jej się o wiele trudniej, ale dzięki temu właśnie ona może zmienić bezduszne zasady obowiązujące w otaczającym ją świecie.

Seria Niezgodna wpisuje się w nurt powieści science-fiction, przedstawiających tyrańskie rządy, utratę ludzkich uczuć, przemoc – ukazywaną jako coś złego, godnego potępienia, ale jednak – występującego powszechnie i wybijającą się z tłumu jedną osobę, która postanawia się temu przeciwstawić. Potem przywraca pamięć innym ludziom („Dawca pamięci” Lois Lowry), walczy o przetrwanie („Więzień labiryntu” Jamesa Dashnera) albo inni podążają w jej ślady i wywołują społeczną rewolucję (jak w „Igrzyskach śmierci” Suzanne Collins).

Roth, Trylogia: Niezgodna

We wszystkich trzech częściach „Niezgodnej” nie brakuje rozterek uczuciowych głównej bohaterki, pierwszych fascynacji i lęków (miłość do Tobiasa nazywanego „Cztery”).

Losy Tris autorka zawarła w trylogii. Pierwsza część nosi tytuł „Niezgodna”, 2. część to „Zbuntowana”, a 3. część – „Wierna”. Ukazał się również prolog, opowiadający historię Tobiasa zanim poznał Beatrice – zatytułowany „Cztery”.

Dystopijne ukazanie rzeczywistości to cecha łącząca wiele współczesnych bestsellerów dla młodzieży. Chociaż mówi się o młodzieńczym idealizmie, najwidoczniej przedstawienie go w opozycji do dominującego zła i bezduszności jest odpowiedzią na potrzeby nastolatków. Może to świadczyć o tym, że czują się osamotnieni w walce o podstawowe wartości i pozostawianie bez pomocy dorosłych. W świecie przedstawionym w „Niezgodnej” nie brakuje problemów, z którymi zmagają się kolejne pokolenia: tyranii, okrucieństwa, coraz bardziej nowoczesnej broni, podziałów, strachu, propagandy, przekupstwa, ingerencji w naturę. Bohaterowie walczą z tym światem. Ale o co walczą? Jak ma wyglądać naprawdę dobry świat? To pytanie musimy już postawić sobie sami.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!