II wojna światowa
Morderstwo w Orient Expressie
streszczenie
Monachomachia
streszczenie
Księgi Jakubowe
streszczenie
Igrzyska śmierci
streszczenie
Hobbit
streszczenie
język polski
Zmierzch
streszczenie
Opowieści z Narnii
streszczenie

Władca Pierścieni - J.R.R. Tolkien

9
Paulina Kozłowska

„Władca Pierścieni” to powieść z gatunku fantasy, napisana przez brytyjskiego pisarza Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Powieść wydano w Wielkiej Brytanii już w 1954 roku, w Polsce natomiast pojawiła się w 1961 roku. Jej wydanie spowodowało silny rozwój literatury fantastycznej. Największą popularność osiągnęła wraz z wydaniem kinowej wersji, dzięki czemu osoby, które nie interesowały się literaturą, lub onieśmielała je objętość owej historii, miały okazję zapoznać się z dziełem, które stworzył J. R. R. Tolkien.

Powieść, w formie książkowej została wydana w trzech częściach, dlatego często mylnie nazywana jest trylogią. „Władca Pierścieni” składa się z 6 części, które wydano w trzech tomach. Na tom I, o nazwie Drużyna Pierścienia, składają się części: Powrót Cienia, Drużyna Pierścienia. Wydanie w tomie II Dwie wieże, zawiera dwie kolejne części: Zdrada Isengardu oraz Podróż do Mordoru. Ostatni tom III - Powrót króla, także zawiera dwie części: Wojna o Pierścień i Powrót Króla.

Ta niezwykle barwna, zabawna, a miejscami groźna historia jest poniekąd kontynuacją i nawiązaniem do poprzedniej powieści pisarza pt. : „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, której głównym bohaterem jest Bilbo Baggins, czyli wuj głównego bohatera „Władcy Pierścieni”- Frodo Bagginsa, zmagającego się z arcytrudnym zadaniem, czyli zniszczeniem pierścienia, który wpadłszy w niepowołane ręce, może zagrozić całemu światu.

Akcja powieści rozgrywa się w mitycznej krainie- Śródziemie. Tolkien w swojej historii powołuje do życia postacie, czy raczej gatunki i rasy istot znamienitych dla literatury fantasy, są to m.in. krasnoludy, elfy, orkowie, hobbici, a także czarodzieje oraz wiele innych niesamowitych postaci. Poszczególne części historii rozprawiają o kolejnych etapach podróży głównego bohatera.

Władca Pierścieni, Drużyna Pierścienia, rozpoczyna się od przedstawienia postaci hobbita o imieniu Frodo, który odziedzicza wszystkie zgromadzone przez jego wuja Bilbo Bagginsa przedmioty, w tym dom oraz owiany tajemnicą pierścień. Gandalf Szary, czarodziej, który przyjaźnił się z hobbitem wyjawił mu historię tego niesamowitego przedmiotu. Okazało się, że stworzył go Sauron, by zawładnąć Śródziemiem, jednak w następstwie Wojny Ostatniego Przymierza, jego plan został udaremniony, a pierścień skradziony przez Isildura, historycznego władcę ludzi ze Śródziemia. Po jego śmierci pierścień zaginął na wiele tysięcy lat. Został odnaleziony wreszcie przez hobbita Deagola, jednak jego przyjaciel zafascynowany potęgą pierścienia zabił go. Od tego czasu to Smeagol był posiadaczem pierścienia, a jego ogromna moc zawładnęła właścicielem i sprawiła, że stał się stworem nazywanym Gollumem. W wyniku niespodziewanych okoliczności, pierścień przypadkiem dostał się w ręce Bilba, a następnie Froda.

Młody Hobbit został zmuszony do rozpoczęcia podróży, celem zniszczenia pierścienia. Okazało się bowiem, ze Sauron odzyskał siły i usilnie próbuje znaleźć pierścień, dzięki czemu mógłby zawładnąć mityczną krainą. Frodo, wraz kilkoma przyjaciółmi wyrusza w nieznane, by dostać się do Mordoru i zniszczyć źródło zła. Po drodze czeka ich wiele niebezpieczeństw i opresji, z których ratują ich przypadkowo spotkane postacie, z którymi wkrótce zaprzyjaźniają się i tworzą tytułową dla tego tomu „Drużynę Pierścienia”, w skład której wchodzili hobbici Frodo Baggins, Samwise Gamgee (Sam), Meriadok Brandybuck (Merry), Peregrin Tuk (Pippin), czarodziej Gandalf Istar, ludzie Aragorn (Obieżyświat) i Boromir, elf Legolas oraz krasnolud Gimli.

Tolkien, Władca Pierścieni

Trzecia i czwarta ksiega w II tomie powieści Władca Pierścieni Dwie Wieże, opowiadają o rozbitej drużynie, która w wyniku wielu niefortunnych wydarzeń straciła już dwóch członków, Gandalfa oraz Boromira. Frodo udał się wraz z Samem do Mordoru, Legolas z Gimilim oraz Aragornem poszukują ich, by wesprzeć towarzyszy w wędrówce. W między czasie okazało się, że w wyniku walki w otchłani Gandalf przeżył, a jego moce znacznie się umocniły, w efekcie czego, stał się Gandalfem Białym. Frodo z Samem, nie prowadzili samotnej wędrówki. Za przewodnika posłużył im Golum, który nadal odczuwał pożądanie do pierścienia. Czy tym razem młodzi hobbici mogą zaufać stworowi?

Ostatni, III tom - Władca Pierścieni, Powrót Króla, opisuje wojnę prowadzoną pomiędzy siłami dobra i zła. Mroczna Armia Saurona uderza w stolicę Gondoru, Minas Tirith. Armia Sarumana zaś kierowała się na Rogaryt Gród. Po wielu stoczonych walkach i zyskanych sprzymierzeńcach, armia Gandalfa decyduje się uderzyć na Mordor, by odwrócić uwagę Saurona od pierścienia. Plan powodzi się i dwóm hobbitom udaje się dotrzeć do miejsca, gdzie należy zniszczyć pierścień. W tym momencie rodzi się pytanie, czy Frodo nie ulegnie wpływom pierścienia i uda mu się go zniszczyć? Czy walka pomiędzy siłami dobra i zła, powiedzie się?

Władca Pirścieni J. R. R. Tolkiena za sprawą rzeszy czytelników, niezmiennie od wielu lat jest najpopularniejszą tego typu powieścią naszych czasów. Główni bohaterowie Władcy Pierścieni są znani od pokoleń, czy to za sprawą książki, czy też filmu. Trudno powiedzieć czy, Władca Pierścieni, to najlepsza książka fantasy, jednak z całą konsekwencją polecam ją, gdyż zawarte w niej dialogi, momenty i szczegóły, nieujęte w scenariuszu filmu wprowadzają nas w jeszcze bardziej mityczny świat, pozwalając zatopić się i uciec z dala od pędu miast i nieustającego zgiełku.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!