II wojna światowa
Morderstwo w Orient Expressie
streszczenie
Monachomachia
streszczenie
Księgi Jakubowe
streszczenie
Igrzyska śmierci
streszczenie
Hobbit
streszczenie
język polski
Władca pierścieni
streszczenie
Opowieści z Narnii
streszczenie

Zmierzch - Stephenie Meyer

9
Paulina Kozłowska

Saga Zmierzch została napisana przez Stephanie Mayer. W jej skład wchodzą 4 pozycje: Zmierzch, Księżyc w Nowiu, Zaćmienie i Przed Świtem. Są to jedne z najbardziej poczytnych tytułów, wśród młodych czytelników. Książka „Zmierzch” została wydana w 2005 roku i z miejsca okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Następne części Zmierzchu pojawiły się co roku i powodowały porównywalne, o ile nie większe poruszenie wśród czytelników na całym świecie. Saga ta silnie wpisała się w kanony literatury współczesnej.

Pierwsza część powieści- Zmierzch, opowiada o historii siedemnastoletniej Isabelli Swan, która przeprowadza się do ponurego miasteczka Forks, w stanie Washington. Zamieszkuje u swojego ojca i rozpoczyna naukę w miejscowym liceum. W szkole poznaje przystojnego, tajemniczego młodzieńca. Kiedy Edward Cullen ratuje dziewczynie życie, wzbudza w niej podejrzenia, że nie jest on normalnym człowiekiem. Bella Swan, od swojego przyjaciela Jackob’a, dowiaduje się, że w miasteczku krążą pogłoski, że rodzina Cullenów, jest rodziną wampirów, które polują jednak tylko na zwierzęta. Miedzy dwójką młodych rodzi się silne uczucie, które z czasem przekształca się w miłość.

Kontynuacją powieści, jest 2 cześć Sagi Zmierzch- Przed Świtem. Opisuje ona rozłąkę zakochanych, spowodowaną niefortunnym wypadkiem. Rodzina Edwarda, postanowiła zorganizować Belli przyjęcie urodzinowe. Podczas rozpakowywania prezentów, bohaterka przecina sobie palec. Czując zapach krwi, swojego instynktu nie może powstrzymać przyrodni brat Edwarda, Jasper Cullen, który rzuca się na dziewczynę. Dzięki szybkiej reakcji ukochanego, Belli udaje się ujść z życiem. Po tym wydarzeniu, Cullen’owie dochodzą do wniosku, że Bellę należy odseparować od niebezpieczeństwa, a za najlepszą metodę uznają wyprowadzkę. Osamotniona dziewczyna popada w depresję, z której wyciąga ją jej najlepszy przyjaciel Jacob, który okazuje się także należeć do magicznego świata, obcego dla „zwykłych śmiertelników”. Bella, podejmuje ryzykowne działania i tym razem, to ona będzie postawiona przed koniecznością ratowania życia swojego wybranka.

Kolejną częścią jest „Zaćmienie”, Bella i Edward znów stają się nierozłączni. Zakochany wampir, jednak sceptycznie podchodzi do spotkań ukochanej ze swoim przyjacielem- wilkołakiem Jacobem. Tym bardziej, że okazuje się, że Jacob Black jest zakochany w bohaterce. Tymczasem, jej życie jest zagrożone ze strony pewnej wampirzycy. W obliczu niebezpieczeństwa sfora wilkołaków oraz rodzinna wampirów łączy swoje siły, by chronić Bellę.

Ostatnią częścią Sagi Zmierzch, jest pozycja zatytułowana „Przed Świtem”. W tej pozycji opisywane są przygotowania do ślubu, ślub oraz noc poślubna, którego wynikiem jest ciąża młodej kobiety. Dowiadujemy się także, że główna bohaterka, przechodzi bardzo ciężki poród i aby przeżyć, niezbędna jest podjęcie zdecydowanych kroków. Po raz kolejny, bohaterce grozi ogromne niebezpieczeństwo, ze strony prastarego rodu wampirów- Volturi. Jak zakończą się potyczki rodziny Cullenów i zaprzyjaźnionych wilkołaków?

Meyer, Zmierzch

Wszystkie części „Zmierzchu” zostały sfilmowane i okazały się, podobnie jak książki, ogromnym kasowym sukcesem. W główne role wcielili się:
Robert Pattinson, jako Edward Cullen
Kristen Stewart, jako Bella Swan
Taylor Lautner, jako Jacob Black
Peter Facinelli, jako Carlisle Cullen
Elizabeth Reaser, jako Esme Cullen
Ashley Greene, jako Alice Cullen
Jackson Rathbone, jako Jasper Hale
Nikki Reed, jako Rosalie Hale

Obsada „Zmierzchu”, dzięki ogromnemu, międzynarodowemu sukcesowi, zyskała światową sławę. Jak to zazwyczaj bywa w takich sytuacjach, film nie odzwierciedla całkowicie książki, a zawiera jedynie jej kulminacyjne momenty. Nie przeszkodziło to jednak wielomilionowej publiczności pokochać ekranizację tego romansu. Film Zmierzch zarobił w sumie 1 miliard 889 milionów 700 tysięcy złotych.

Autorka Stephanie Mayer, prócz sagi „Zmierzch”, ma na swoim koncie także inne pozycje, które nie odniosły już jednak tak wybitnego sukcesu. Są to między innymi „Drugie życie Bree Tanner”, która nawiązuje do trzeciej części sagi Zmierzch- „Zaćmienie”, „Intruz”, pozycja która zebrała bardzo dobre recenzje wśród czytelników, a także „Piekło na Ziemi” przy współpracy z Meg Cabot.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!