Agent ubezpieczeniowy / Przygotuj się do zawodu

Kim jest agent ubezpieczeniowy?

Agent ubezpieczeniowy bardzo często mylony jest z brokerem. W tym przypadku możemy powiedzieć, że agenci to osoby mające umowę z jednym ubezpieczycielem i to na jego rzecz pracują. Gdy agenci ubezpieczeniowi spotykają się z daną osobą przedstawiają jej ofertę tylko tego jednego ubezpieczyciela, z którym podpisywali umowę. Zazwyczaj oferowane są przez niego standardowe polisy i nie posiadają wielu kompetencji.

Uprawnienia agenta ubezpieczeniowego

Agentem ubezpieczeniowym może być osoba spełniająca warunki opisane w ustawie ubezpieczeniowej. Musi to być więc osoba fizyczna, prawna lub podmiot gospodarczy bez osobowości prawnej lecz upoważniony przez zakład pracy do zawierania umów dotyczących ubezpieczeń w imieniu swojego pracodawcy lub jako pośrednik przy zawieraniu umowy. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z uzyskaniem zezwolenia z Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeniowego. Wniosek o takie zezwolenie przekazuje zakład ubezpieczeniowy, w którym chcemy pracować jako agent. W każdym towarzystwie istnieje lista agentów ubezpieczeniowych – nie jest ona jednak ogólnodostępna. Ponad to jeżeli staramy się o pracę jako agent ubezpieczeniowy musimy poświadczyć, że nie jesteśmy karani za przestępstwa i posiadamy zameldowanie na terenie Polski. Ważne jest również przejście szkolenia zakończonego egzaminem i posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Nie trzeba natomiast mieć określonego wykształcenia, choć firmy chętniej zatrudniają na tym stanowisku osoby, które ukończyły naukę na uniwersytecie – najlepiej, gdy są to studia związane z ekonomią. Jest możliwe, że stracimy zezwolenie na pracę jako agent ubezpieczeniowy, gdy przestaniemy spełniać warunki uzyskania tego zezwolenia, porzucimy pracę lub złamiemy prawo podczas wykonywania pracy w zawodzie.

Cechy agenta ubezpieczeniowego

W przypadku pracy agenta ubezpieczeniowego należy wykazywać się przede wszystkim wysoką kulturą osobista, gdyż będziemy w ciągłym kontakcie z klientami. Ważne jest też, aby osoba pracująca w takim zawodzie była bardzo zaangażowana i posiadała dużą motywację do wykonywania swoich obowiązków, gdyż taka praca nie należy do najłatwiejszych. Nasze zdolności interpersonalne mają pomagać nam przy rozmowach z klientami i co najważniejsze – powinniśmy wzbudzać w nich zaufanie, gdyż większość osób nie ufa agentom i traktują ich jak aktywizatorów. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się podczas pierwszych rozmów oraz nauczyć się spokojnie i rzeczowo wyjaśniać na czym polega nasza praca.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Jeżeli zdecydujemy się na pracę w takim zawodzie musimy zastanowić się jak zostać agentem ubezpieczeniowym. Najprościej zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną – nie ma żadnych wymagań co do konkretnego wykształcenia więc tak naprawdę agentem może zostać każdy. Pozytywna rozmowa to jednak nie wszystko. Musimy jeszcze spełnić wymogi, o których możemy przeczytać w ustawie ubezpieczeniowej.

Czytaj cały artykuł

Zarobki agenta ubezpieczeniowego

Ważnym pytaniem przy chęci rozpoczęcia pracy jest ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Tutaj musimy liczyć się z faktem, iż nasza umowa nie będzie obejmowała minimalnej kwoty wynagrodzenia za pracę. Każdy agent ubezpieczeniowy zarobki będzie musiał opierać na prowizji uzyskanej poprzez sprzedaż umów. Im większa ilość osób, które skorzystały z naszych ubezpieczeń tym większe zarobki agenta ubezpieczeniowego. Zwykle towarzystwa nie chcą zatrudniać nikogo na umowę zlecenie, czy o pracę. Niezbędne więc będzie zdecydowanie się na własną działalność gospodarczą, co również wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania firmy, dlatego należy dokładnie przekalkulować zyski i straty zanim zdecydujemy się na pracę w charakterze prowizyjnym.

Atrybuty agenta ubezpieczeniowego

Podczas pracy jako agent ubezpieczeniowy warto mieć przy sobie niezbędny sprzęt ułatwiający nam wykonywanie obowiązków. Dobry telefon i komputer przenośny mogą znacząco usprawnić nasze działania, a nasi klienci chętniej zaufają dobrze wyglądającej i zadbanej osobie, schludnie ubranej i posiadającej odpowiednie narzędzia pracy niż „byle komu”. Praca w ubezpieczeniach nie wymaga od nas posiadania wielu potrzebnych sprzętów, ale nawet o te nieliczne warto odpowiednio zadbać i przygotować do pracy.

Praca agenta ubezpieczeniowego

Praca agenta ubezpieczeniowego pozwoli nam na rozwój naszych umiejętności interpersonalnych. Dzięki niej poznamy wielu ludzi i nauczymy się z nimi rozmawiać, a także wykorzystywać charakterystyczne dla marketingu działania zachęcające do skorzystania z naszych ofert. Istnieje też możliwość pracy w windykacji, gdzie nasze zdolności mogą być przydatne. Prowizja agenta ubezpieczeniowego może okazać się dzięki naszym umiejętnościom sprzedażowym dużo wyższa niż osób, które nie są dobrze przygotowane do pracy w takim charakterze, dlatego poza pracą w ubezpieczeniach możemy zdecydować się na dodatkową pracę w sprzedaży lub obsłudze klienta. Bardzo często osoby z doświadczeniem w kontaktach z ludźmi chętnie są przyjmowane w call centre. Szkolenia na agenta ubezpieczeniowego również stwarzają nam okazje do powiększenia swoich kwalifikacji i nauczenia się nowych metod pracy.

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!