Aktor / Wielka kariera już na Ciebie czeka

Kim jest aktor?

Osoba chcąca pracować jako aktor musi być odważna i śmiała, a przede wszystkim lubić występować przed innymi ludźmi. Aktorzy i aktorki mają za zadanie wcielić się w swoje postacie – wykreować je zgodnie ze scenariuszem i odegrać ich role tak, aby były wiarygodne i ciekawe.

Zawód aktor pozwala na występowanie nie tylko w filmach i serialach telewizyjnych – to ciężka praca na deskach teatru lub występowanie w krótkich spotach reklamowych. Bez względu na rodzaj projektu aktor musi nauczyć się roli – wszystkich dialogów i odegrać ją w odpowiedni sposób. Wielu aktorów przedstawia określoną historię tak, aby była zgodna z wizją reżysera – to on jest twórcą całego spektaklu, czy filmu. Mimo, że posiada ogromne wymagania i jego założenia muszą być spełnione to aktorzy mają też swój wkład w postać i często zdarza się, że ich wizja jest przyjmowana przez reżyserów – w końcu film lub sztuka to dzieło wspólne i każdy może mieć dobre pomysły na ich rozwój i ulepszanie. Aktor musi jednak przede wszystkim odegrać i wczuć się w swoją rolę tak bardzo, że widzowie utożsamią go z jego postacią. Ważne jest by wywoływał u widzów emocje swoją wiarygodnością i naturalnością gry. Aktor teatralny natomiast musi mieć doskonałą pamięć, aby mógł bez problemów zapamiętać swoje dialogi w danej sztuce i świetnie radzić sobie ze stresem – w końcu będzie występował na żywo. Aktor polski musi doskonale znać język, w którym będzie wypowiadał swoje kwestie. Najłatwiej miałby tutaj aktor filmowy – nie musi znać wszystkich dialogów, a jeśli na planie coś nie wyjdzie zawsze można to powtórzyć.

Predyspozycje do zawodu aktora

Praca w zawodzie aktora nie należy do najprostszych. Osoby decydujące się na taką drogę muszą liczyć się z faktem, że nie zawsze będą miały zapewnioną pracę. Należy więc być cierpliwym i zwłaszcza na początku często brać udział w castingach do reklam i seriali. Zanim zdobędziemy sławę i popularność musimy od czegoś zacząć, wykazać się pewnością siebie i opanowaniem. Praca w teatrze zmusi nas do ćwiczenia pamięci i uczenia się wielu kwestii niezbędnych w sztukach teatralnych. Tutaj będziemy musieli zmierzyć się również ze stresem związanym z występami na żywo przed publicznością. Plan filmowy mimo, że nie wymaga od nas zapamiętania wszystkich dialogów, to często zmusza do kręcenia wielu powtórek scen i doskonalenia ich – musimy więc przyzwyczaić się do występowania przed kamerą i odpowiedniej pracy z kamerzystą, aby ujęcia były idealne.

Jak zostać aktorem?

Istnieje kilka dróg rozpoczęcia swojej przygody z aktorstwem. Zainteresowani na pewno zastanawiają się jak zostać aktorem i czy mogą to zrobić na własną rękę. Oczywiście jest to jedna z możliwości. Wystarczy zgłaszać się na różne castingi i poprzez nie zacząć występować w reklamach, serialach, a później może w teatrze lub filmach, a to już jest początek do rozwijania swojej kariery. Nie musimy więc posiadać odpowiedniego wykształcenia, czy w ogóle przygotowania do gry aktorskiej, a jedynie talent i szczęście, a być może zauważy nas ktoś potrzebujący świeżej krwi w swojej produkcji.

Kim jest aktor?

Czytaj cały artykuł

Ile zarabia aktor?

Dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy ważne jest ile zarabia aktor. Musimy jednak zdać sobie sprawę z faktu, że jest to bardzo zróżnicowane. W zależności od tego, czy będzie to praca na planie filmowym wysokobudżetowej produkcji, czy drugorzędna rola w serialu telewizyjnym tak będą różniły się zarobki aktora. Wysokość wynagrodzenia określana jest najczęściej na zasadzie kontraktu. Popularność również sprzyja większym zarobkom – ci najlepsi mogą zarabiać nawet 25 000 zł za jeden dzień zdjęciowy do serialu, a mniej znani około 5 000 zł. Inną stawkę mają też dzieci – tutaj za jeden dzień zdjęciowy mogą zarobić od około 2 000 zł do około 5 000 zł. W przypadku występowania aktora w reklamach możemy mówić o kwotach od około 400 000 zł do nawet ponad 700 000 zł dla osób średnio i bardzo popularnych. Ile zarabia aktor w teatrze? Tutaj jest inaczej – to właśnie teatr jest dla aktorów najważniejszy. W tym przypadku pensja aktora liczona jest miesięcznie i jest to przedział od około 1 500 zł do około 3 000 zł wraz z wynagrodzeniem za zagranie roli w przedstawieniu, czyli od około 200 zł do około 500 zł za występ. Aktor zarobki swoje musi wypracować latami – zdobywać popularność i udoskonalać swoje umiejętności by zdobywać więcej ról do odegrania.

Atrybuty aktora

Aktorzy mogą wcielać się w różne role – damskie, męskie, a nawet zwierzęce lub różnych przedmiotów. W zależności od tego jakie kwestie akurat będą grać zmieniają się atrybuty, z których będą korzystać. Cały plan filmowy lub scena w teatrze musi być dostosowana do postaci i fabuły produkcji. Atrybuty aktora?
Aktorzy i reżyserzy pracują nad wyglądem granej postaci, a także całego otoczenia. Wyglądem aktorów zajmują się charakteryzatorzy mający wpływ na ostateczną wizję postaci, ale mają w tym swój udział również sami aktorzy – w końcu muszą dobrze się czuć w swojej roli by zagrać ją prawdziwie i wiarygodnie. Zaplecze jest więc bogate w różnego rodzaju kosmetyki, ubrania i dodatki mające nadać charakter granym postaciom. Ponad to cała scena i plan zamieniają się w zależności od sceny – może to być środek lasu lub zwykłe mieszkanie, ale każde z nich potrzebuje odpowiednich rekwizytów by wyglądało naturalnie. Istotną rolę tutaj ma też oświetlenie – musi być odpowiednie, aby całość była dobrze widoczna, a klimat sceny odpowiadał emocjom jakie ma wywoływać. Wszystko musi też być tak zorganizowane by z łatwością można było zmieniać wygląd pomieszczeń i charakteryzację aktorów, co pozwoli na szybkie realizowanie różnych ujęć i testowanie wielu wariantów i pomysłów ekipy.

Gdzie do pracy?

Zawód aktora pozwala na rozmaite działania. Praca w teatrze jest tylko jedną z możliwości zarobku, a także najbardziej stabilną. Jeżeli jednak zależy nam na urozmaicaniu naszego życia zawodowego możemy zdecydować się na inne zlecenia. Praca w dubbingu może być odskocznią od ciągłych występów na żywo. Aktorzy mogą też występować w reklamach telewizyjnych lub uczestniczyć we wszelkiego rodzaju eventach. Mniej znane osoby mogą decydować się na wszystkie konkursy i castingi, a profesjonaliści wybierać spośród najbardziej interesujących ról. Praca aktora jest więc bardzo różnorodna i pozwala na poznawanie nie tylko różnych form aktorstwa. Bardzo często odgrywane role wymagają od aktorów poznania różnych charakterów, rodzajów pracy innych osób lub życia w innych kulturach. Niekiedy aktorstwo otwiera cały świat – zdjęcia mogą być realizowane w różnych krajach, dzięki czemu możemy poznawać i zwiedzać nie tylko własną ojczyznę.

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!