Architekt zieleni / Droga do wymarzonego zawodu

Kim jest architekt zieleni?

Architekt krajobrazu to osoba, która pomoże w aranżacji przydomowego skweru, podpowie, jak zagospodarować ogród, by był on funkcjonalnym, a jednocześnie atrakcyjnym miejscem naszego wypoczynku. Dzięki umiejętnościom wykwalifikowanego technika architektury krajobrazu mogą powstać nie tylko spektakularne wizualizacje i koncepcyjne projekty przydomowych ogrodów, ale także ich niepowtarzalne fizyczne realizacje.O tym, jakie umiejętności powinni posiadać architekci krajobrazu, by tworzyć piękne ogrody, przekonacie się, czytając poniższy tekst. Kim jest architekt zieleni?

Architekt zieleni – usługi

Do głównych zadań adepta architektury krajobrazu należy, jak już wcześniej wspomniano, projektowanie ogrodów oraz konstruowanie z nich ciekawych aranżacji i rozwiązań. Nie samymi jednak projektami i urządzaniem ogrodów architekt zieleni żyje. Zakładanie ogrodów to bowiem tylko jedna z wielu usług, jakie architekt krajobrazu może świadczyć swoim potencjalnym klientom. Jako że posiada on szeroką wiedzę i rozeznanie w kwestiach związanych z planowaniem ogrodu, rozwieje on nasze wszelkie wątpliwości, zarówno te związane z renowacją trawnika, jak i te, które nasuwają się po odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje wywrotka ziemi czy trawa w rolce. Dzięki współpracy ze specjalistą z branży architektury krajobrazu nie będzie nam obce innowacyjne zakładanie, pielęgnacja, piaskowanie, a nawet koszenie trawników. Z wykorzystaniem jego pomocnej dłoni stworzymy we własnym ogrodzie oczko wodne, założymy siatki przeciw kretom i dopracujemy nowoczesny projekt tarasu. Uzyskamy od niego informację na temat wyceny wszelkich projektów ogrodów skalnych, oczek wodnych czy podstawowej pielęgnacji przydomowego ogrodu. Cennik usług ogrodniczych proponowanych przez architekta zieleni ma więc ogromną zaletę – wysokiej różnorodności i jakości świadczonych prac może pozazdrościć architektom krajobrazu niejedna firma ogrodnicza!

Jak zostać architektem zieleni?

Możliwości jest wiele. Obecnie na rynku dydaktyczno-edukacyjnym znaleźć można różnorodne placówki, kształcące swoich uczniów w branży architektury krajobrazu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest kontynuowanie nauki po gimnazjum w technikum architektury krajobrazu. Szkoła ta przygotowuje uczniów do tego, jak zaprojektować ogród, wykorzystując podstawowe programy do ich projektowania. Jak zostać architektem zieleni? Zdobytą na tym etapie wiedzę oraz umiejętności technik architektury krajobrazu może poszerzyć, biorąc udział w rekrutacji na studia architektury krajobrazu (np. na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy lub na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym). Inżynierowie architektury krajobrazu po ukończeniu studiów I stopnia mogą podjąć dalszą naukę na studiach II stopnia lub na studiach podyplomowych architektury krajobrazu. Ciekawym (i szybkim!) rozwiązaniem na zdobycie wykształcenia na kierunku architektury zieleni jest również ukończenie specjalistycznego kursu architektury krajobrazu (od ok. 1700 zł – wersja podstawowa kursu, tj. 80 godzin dydaktycznych).

Predyspozycje

Zdobycie wykształcenia kierunkowego nie stanowi dla architekta krajobrazu gwarancji zatrudnienia. Ważne jest, by jego umiejętności wsparte były przez zdolność myślenia wizualnego. Nieustannie doskonalona wyobraźnia przestrzenna pomoże technikowi architektury krajobrazów w przygotowywaniu projektów ogrodów i w ich fizycznej realizacji.

Wyposażenie

Swoistym ułatwieniem pracy architekta krajobrazu mogą okazać się różnorodne, specjalistyczne programy do projektowania ogrodów i tworzenia wizualizacji ogrodów (zob. www.sklep.ideagarden.eu).

Ile zarabia architekt?

Zarobki technika bądź architekta krajobrazu uzależnione są w dużej mierze od ceny, jaką proponuje on klientom za wykonanie projektu ogrodu. Jego wynagrodzenie jest uwarunkowane cennikiem, gdyż projektowanie ogrodów jest zajęciem wyjątkowo specjalistycznym i pracochłonnym. Ile kosztuje projekt ogrodu? Typowy, przydomowy ogród (o pow. od 1000 do 1500m2) powstać może nakładem 2 – 3 tys. zł. Nieco więcej z naszej kieszeni wydamy, chcąc uzyskać koncepcję na budowę wielkiego ogrodu lub zakupić projekt ogrodu zimowego w zależności od zastosowanych rozwiązań – powyżej 20 tys. zł. Ile więc zarabia architekt krajobrazu? W Polsce średnio od 2 do 8 tys. zł. Warto?

Praca dla architekta zieleni

Architektura krajobrazu to dziedzina wciąż rozwijająca się na rynku pracy. Tego typu specjaliści poszukiwani są przede wszystkim do pracy w ogrodnictwie, instytucjach ochrony środowiska, firmach podejmujących się realizacji projektów związanych z architekturą krajobrazu, parkach narodowych. Niejednokrotnie architekci zieleni odrzucają oferty pracy na architekta zieleni w zewnętrznych firmach i instytucjach, decydując się na otwarcie własnego biura, pracowni projektowej.

Staż

Praktykę bądź staż architekt krajobrazu może odbyć w różnego rodzaju firmach, biurach projektowych, wykonując zadania związane z planami zagospodarowania zieleni, nadzorem czy wyceną projektów. Informacji o stażu należy szukać w Powiatowym Urzędzie Pracy bądź w Internecie, na stronach poświęconych architekturze krajobrazu.

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!