Bloger / Tak! To też zawód!

Kim jest bloger?

W dzisiejszych czasach mamy dostęp praktycznie do wszystkiego. Internet sprawia, że możemy nie tylko odbierać tysiące informacji, ale też pisać i przekazywać innym swoje własne treści. Nic dziwnego więc, że coraz więcej osób tworzy własną markę w postaci nazwy strony czy też nicku i udostępnia różne własne lub opracowane dane.


Możemy powiedzieć, że taką osobą jest bloger. “Na własną rękę” skupia wokół siebie grono zainteresowanych odbiorców, którzy mogą komentować jego twórczość, a często także to dzięki nim, blogerzy „mają o czym pisać”. Niektórzy mogliby nawet porównać prowadzenie bloga do prowadzenia pamiętnika, w którym każdy z nas może zamieścić swoje przemyślenia, odczucia, pomysły i wszystko inne, co tylko przyjdzie nam do głowy. Różnica jest jedynie taka, że w Internecie wszyscy mogą nasze „złote myśli” przeczytać, wystarczy tylko dotrzeć. Tak ogromne możliwości, jakie daje nam sieć spowodowała, że osoby, które z chęcią dzielą się „kawałkiem siebie” z innymi, podzielili się ze względu na różne kategorie swoich działalności. Możemy więc powiedzieć, że istnieją blogerzy modowi, kulinarni lub motoryzacyjni, a obok nich następni, zajmujący się designem, malarstwem czy też architekturą. Strony, na jakich prowadzone są ich blogi, często organizują konkursy na najlepszy blog miesiąca lub roku. Świadczy to o dużym zainteresowaniu taką formą, nic więc dziwnego, że najlepsi blogerzy mają tysiące wyświetleń dziennie.

Kreatywność, systematyczność - podstawowe cechy blogera

Zostać blogerem wbrew pozorom nie jest tak trudno. Wystarczy mieć pomysł na siebie i chcieć pokazać go innym. Oczywiście bardzo ważną cechę stanowi kreatywność, bez której ciężko będzie nam zainteresować naszych potencjalnych odbiorców, ale i tutaj Internet oferuje całą gamę rozwiązań i pomysłów. Wystarczy więc „wyklikać” przykłady i koncepcje, a reszta już przyjdzie sama. Jeżeli założymy już bloga, to ważne będzie również, aby stale utrzymywać słupki odwiedzin naszej strony na jak najwyższym poziomie. Dokonać tego jest pozornie łatwo, gdyż wystarczy obudzić w sobie systematyczność. Brzmi prosto? Niestety, często okazuje się, że mamy pomysł na kilka, może kilkanaście kolejnych udostępnień, a później kryzys – „o czym mam teraz napisać?” Dlatego warto, zanim zdecydujemy się na pisanie, zastanowić się, czy będziemy w stanie to robić codziennie, a może raz na tydzień wystarczy? Warto zrobić plan i określić tematykę, a także dostosować wszystko do własnych możliwości czasowych, aby “poszło” zgodnie z naszymi założeniami.

Jak zostać blogerem?

Wiemy już, że jak mamy pomysł i chęci to już połowa sukcesu. Później tylko dobry plan i możemy zacząć działać. No właśnie, tylko jak zacząć? Jak założyć bloga? Wiele osób pyta również, gdzie założyć bloga na początku swojej przygody. Zdecydowanie na starcie warto wspomnieć, że pisanie bloga to systematyczna praca, często przez wiele lat. Należy regularnie go aktualizować i o niego dbać, aby był pisany poprawnie i estetycznie. Przejdźmy jednak do innej kwestii. Jak stworzyć bloga? Różne strony internetowe pozwalają nam na darmowe założenie swojego własnego „pamiętnika”. Udostępniają nam różne narzędzia wewnętrze i zewnętrzne. Możemy taką swoją stronę spersonalizować praktycznie w każdy możliwy sposób, od koloru i rodzaju czcionek, aż po sam układ i wygląd naszego bloga. Tutaj ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, czego chcemy. Nazwa bloga powinna być adekwatna do tego, co będzie na nim przez nas zamieszczane. Im prostsza, tym lepsza i łatwiej będzie ją odnaleźć potencjalnemu odbiorcy. Możemy nawet pokusić się o wykupienie własnej domeny internetowej, jeżeli nie chcemy korzystać z dostępnych stron. Tutaj jednak będzie trudniej pod względem technicznym, gdyż będziemy musieli od początku postawić swoją stronę internetową.

Czytaj cały artykuł

Jak zarabiać na blogu i ile zarabia bloger?

Jedni piszą ze względu na potrzebę tworzenia, a inni dla pieniędzy. Jak zarabiać na blogu? To częste pytanie, za którym często kryją się marzenia o wielkich zarobkach, przy niewielkim, jak się wydaje, wkładzie pracy, jaką przecież uwielbiamy wykonywać. Jest to jednak stereotypowe myślenie. Większość osób, które piszą blogi, robią to całkowicie za darmo.


Zyskują prestiż i satysfakcję poprzez ilość wyświetleń i odwiedzin, ale tych zarabiających, i to dużo, jest niewielu. Sami zainteresowani nie są chętni do udzielania informacji, ile można zarobić na blogu. Pozostaje też pytanie, czy to nie jest tylko wymyślona bajka? Czy na blogu można w ogóle zarobić? Elita blogosfery może osiągać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie. Jest to jednak uzależnione od wielu czynników, wyświetleń, innych działalności. W kwotach tych często są również uwzględniane przychody, które blogerzy otrzymują za powiązane z blogiem działania zarobkowe, szkolenia lub reklamy. Często okazuje się również, że zarobki na blogu polegają na późniejszych darmowych wejściówkach na różnego rodzaju eventy, szkolenia, zaproszenia na imprezy towarzyszące, darmowe kosmetyki i inne dodatki, jakie normalnie potrafią wiele kosztować, a my możemy otrzymać je tylko (albo aż!) za bycie sławnym blogerem.

Narzędzia blogera

Oczywiście każdy bloger ma swoje ulubione gadżety, miejsca lub przyzwyczajenia. Pisanie bloga to dzielenie się kawałkiem siebie ze światem, który lubi „czuć, że to, co widzi, jest prawdziwe”. Bloger kulinarny będzie miał swoje sprawdzone receptury, składniki, miski dobrej firmy lub oryginalnie wykonaną na zamówienie zastawę stołową, dzięki której jego zdjęcia na blogu są wyjątkowe. Osoby zajmujące się modą będą ubierać się w swoje ukochane i piękne stroje, a „mejkapowi” artyści korzystają z najlepszych kosmetyków. Każdy ma coś swojego, co pozwala mu na pokazanie własnej indywidualności. Nie można również zapomnieć, że podstawowym narzędziem pracy blogera jest laptop lub komputer, na którym powstają teksty, a co nowocześniejsi mogą wykorzystać zdobycze technologiczne i pisać na notebooku lub tablecie. Ważne może okazać się również stworzenie własnych kolekcji gadżetów lub dodatków, które wystarczy wysyłać w ramach wygrania konkursów przez czytelników lub dla setnej, tysięcznej itd. osoby, komentującej naszego bloga. To staje się ciekawą i skuteczną formą promocj

Prowadzenie bloga

Prowadzenie bloga jako praca, może się okazać trudną do zrealizowania drogą. Biorąc pod uwagę, że tylko nieliczni zarabiają, a jeszcze mniej liczni mogą się dzięki takiej działalności utrzymać, powinniśmy raczej potraktować blog jako dodatek, który może poprawić nasz wizerunek i ułatwić kontakty z odbiorcami. Praca blogera może być pasją, a zarobki można uzyskać dzięki innym, choć często powiązanym działaniom. Blogerka kulinarna może być świetną kucharką lub posiadać własną restaurację. Kosmetyczka lub fryzjerka również może prowadzić bloga o pracy, jaką wykonuje. To samo dotyczy wszystkich innych osób. Mężczyzna zajmujący się renowacją starych mebli okaże się ujmującym nas za serce blogerem pokazującym, jak “daje” nowe życie starym przedmiotom. Każdy ma swoje pasje, własną pracę lub firmę, może jednocześnie pisać o nich blog, który pozwoli na rozwój zawodowy i czerpanie różnego rodzaju profitów i dodatków z działalności w blogosferze. W końcu jest duża szansa, iż popularność w branży, dzięki blogowi przyniesie nam dodatkowe zyski.

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!