Bukieciarz / Sprawdź, co Cię czeka

Zawód bukieciarz czy florysta?

Bukieciarstwo, sztuka układania kwiatów sięga swoimi korzeniami do czasów prehistorycznych. Już wówczas kwiaty ofiarowywano bogom, wpinano we włosy, były również elementem dekoracyjnym wnętrz świątyń oraz uświetniały uroczystości publiczne. W okresie średniowiecza kwiatom i roślinom przypisywano znaczenie symboliczne.

Współcześnie na znaczeniu zyskuje nowa sztuka układania i komponowania kwiatów, florystyka. Florystyka w przeciwieństwie do bukieciarstwa zajmuje się wykorzystywaniem walorów roślin w celu tworzenia mniejszych lub większych dekoracji przestrzennych. Florysta nie ogranicza się do tworzenia kompozycji z kwiatów w postaci bukietów, ale ozdabia wnętrza sal weselnych, balowych, kościoły, budynki użytku publicznego (biura, urzędy, restauracje), tarasy, balkony itp. Za środki wyrazu służą mu barwy, kształty, linie, bryły, za materiał nie tylko kwiaty, ale również rośliny (łodygi, liście, szyszki, gałązki, warzywa, owoce) oraz olbrzymi wybór akcesoriów ( donice, gąbki, misy, wstążki, druty, muszle, kamienie, piórka). To wszystko składa się na florystyczną kompozycję.

Bukieciarz czy florysta?

Oba wyrazy używane są na określenie jednej osoby, jednego zawodu. Jest to jednak użycie błędne, bukieciarz nie może być nazwany florystą i odwrotnie. Pierwszy z nich zajmuje się układaniem kompozycji z kwiatów i innych części roślin, wykorzystując kwiaty cięte i doniczkowe, dba również o pielęgnację kwiatów, wie jak je konserwować i przechowywać. Kompetencje florysty wykraczają poza te posiadane przez bukieciarza. Florysta nie ogranicza się bowiem do układania małych kompozycji, w ramach zdobytej wiedzy z zakresu dekoracji wnętrz, tworzy on większe dekoracje przestrzenne, zajmując się wizualną oprawą uroczystości i budynków ( sal ślubnych, kościołów, bankietów, budynków użytku publicznego). Można zatem stwierdzić, że każdy florysta jest bukieciarzem, ale nie każdy bukieciarz może być florystą.

Florystyka w naszym życiu

Florystyka towarzyszy nam w codziennym życiu. Każde święta te religijne ( Wielkanoc, Boże Narodzenie), Narodowe (Dzień Nauczyciela, 1 Maj) czy rodzinne (urodziny, imieniny, rocznice) wymagają od nas obcowania z kwiatami i dekoracjami roślinnymi. Stąd odpowiednio do okoliczności i pory roku, możemy wyróżnić florystykę wielkanocną, wiosenną, bożonarodzeniową, czy też żałobną.

Jak zostać bukieciarzem/florystą?

Bukieciarzem lub florystą można zostać po ukończeniu technikum ogrodniczego o specjalności bukieciarstwo lub kursu zawodowego. Kursy te organizowane w całej Polsce, obejmują średnio 115 godzin i pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu botaniki, sztuki układania kwiatów, różnych rodzajów florystyki (ślubnej, żałobnej), dekorowania stołów i witryn, układania kwiatów ciętych czy wiedzę na temat komponowania barw i technik florystycznych (technika wicia, klejenia, szpilkowania, skrętoległego ułożenia bukietu).

Poczucie piękna to podstawa

Sztuka komponowania kwiatów (bukieciarz), tworzenia mniejszych i większych dekoracji przestrzennych zdecydowanie nie jest zajęciem dla każdego. Florystą lub bukieciarzem może zostać tylko ten, kto posiada wrodzone poczucie piękna, miłość do roślin oraz zdolności manualne i wyobraźnię. Ponadto cierpliwość i umiejętność pracy pod presją czasu również wpisane są w oba zawody.

Bukiety, stroiki..

Współczesny rynek nasycony jest nowoczesnymi i bogato wyposażonymi kwiaciarniami, które zapraszają do środka, oferując różnorodny wachlarz usług. W dobrej kwiaciarni z pewnością dostaniemy bukiety na różne okazję: śluby, urodziny, bukiety z kwiatów ciętych, kompozycje z kwiatów doniczkowych i sztucznych, wieńce, girlandy, kosze kwiatowe czy stroiki świąteczne. W takim miejscu bukieciarz/florysta z pasją, posiadający odpowiednie narzędzia (taśmy ozdobne, sekator, przypinki, statywy florystyczne, szpile itp.) jest w stanie skomponować kwiatowe cuda i spełnić oczekiwania każdego klienta.

Ile zarabia bukieciarz?

Pasja, pasja i jeszcze raz pasja potrzebna jest, aby bukieciarzem/florystą być. Nie jest to bowiem zawód, w którym możemy spodziewać się wysokich zarobków. Bukieciarz/florysta zarabia w granicach od 1500 do 3000 zł, a więc bez rewelacji.W przypadku posiadania własnej kwiaciarni, w zależności od miesiąca, możemy spodziewać się dochodu w granicach 12.000 zł, od tego trzeba odliczyć wydatki poniesione na towar, czynsz, podatek, składki ZUS, rachunki. Powinno zostać jakieś 4500 zł.

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!