Coach / Wiemy, że dasz radę!

Kim jest coach?

W Polsce zawód coach jest dopiero poznawany przez klientów. Nie każdy wie kim on w ogóle jest i w jaki sposób pracuje. Większość ludzi myli go z trenerem personalnym, który ma motywować do działania w sferze zdrowia, urody i kondycji. Kim jest coach?
Coach natomiast przede wszystkim jest osobą, która potrafi zadawać odpowiednie pytania i słuchać klienta. Plusem jest to, że nie musi znać się na wszystkim – nie chodzi o wszechwiedzącego mentora, który powie klientowi co ma robić, co będzie dla niego lepsze. Dobry coach wie jakie postawić pytania i uważnie słucha, aby jego rozmówca sam uznał co jest dla niego najlepsze i samodzielnie podjął decyzję o tym, co chce zrobić lub z czego zrezygnuje. Na rynku pracuje wielu coachów – nie wszyscy jednak są tymi dobrymi, a żeby mieć pewność co do jakości usług powinniśmy ostrożnie wybierać. Zazwyczaj pierwsza wizyta jest darmowa więc dobrze jest wybrać się do kilku takich osób – najlepiej żeby jeszcze posiadały certyfikat coacha np. z Polskiej Izby Coachingu. W zależności od rodzaju i dziedziny problemu jaki posiada klient możemy też znaleźć wiele rodzajów pomocy w tym zakresie – coach biznesowy dla firm lub coach zdrowia to jedne z wielu możliwości. Jeżeli potrzebujemy pomocy w wybraniu sobie zawodu lub przekwalifikowania się to coach kariery może nam pomóc lepiej niż doradca zawodowy.

UPRAWNIENIA: Brak formalnych uprawnień do wykonywania zawodu coacha.

Cierpliwość, dyskrecja to cechy dobrego coacha.

Coachem może zostać każdy – nie każdy jednak powinien się na taką drogę decydować. W przypadku tego zawodu ważna jest nie tylko umiejętność zadawania pytań, ale też cierpliwość, sumienność i przede wszystkim odpowiedzialność oraz dyskrecja. Na sesje może do nas przyjść każdy – młodszy i starszy, mężczyzna lub kobieta. Każda z nich będzie oczekiwała od nas pomocy, a niektórzy nawet mogą myśleć, że podamy im rozwiązania na tacy. Ważne jest więc, aby mieć pojęcie o psychologii człowieka – o tym jak funkcjonuje, w jakiej kulturze i społeczeństwie oraz po prostu chcieć pomagać ludziom. Osoby, które widzą w tym zawodzie łatwy zarobek, a nie powołanie nie powinny go wykonywać – mogą w ten sposób wyrządzić krzywdę swoim klientom. Dobry coach ciągle udoskonala swoje techniki pracy i pogłębia wiedzę o ludziach, ich problemach, stara się ich obiektywnie rozumieć i przede wszystkim nie ocenia swoich klientów – każdy z nas jest inny i ma prawo do własnych wyborów, a my nie możemy ich nikomu narzucać, dlatego ważne jest, abyśmy w żaden sposób tego nie robili i dawali klientowi poczucie bezpieczeństwa i zachowywali dyskrecję.

Jak zostać coachem?

Niektórzy z Was zastanawiają się pewnie jak zostać coachem – wszak na pozór wydaje się to być świetnym sposobem na życie i zarabianie pieniędzy. Nie istnieją regulacje prawne w przypadku tego zawodu – nie trzeba więc posiadać określonego wykształcenia by go wykonywać.

Jak zostać coachem?
Nie oznacza to jednak, że każdy może nim być. Na rynku możemy spotkać wiele osób, które nie mają pojęcia jak taka praca wygląda lub mylą ją z innymi zawodami – trener biznesu to nie to samo co coach biznesowy. Często też osoby kończące różnego rodzaju kursy trenerskie nazywają się później coachami. Być może jest to spowodowane tłumaczeniem terminu coach jako trener.

Czytaj cały artykuł

Coach = wiele możliwości.

W przypadku zdecydowania się na pracę w zawodzie coacha możemy śmiało próbować swoich sił na wielu różnych posadach. Spora grupa osób posiadających już swój zawód i wykonujących określoną pracę na jakimś stanowisku, aby lepiej i wydajniej ją realizować decyduje się na poszerzenie swoich kwalifikacji o coaching.

Coach - wiele możliwości
Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy dużo kontaktu z innymi ludźmi - jesteśmy menadżerami w firmie, pracujemy w dziale HR lub jako doradcy zawodowi itp. Praca dla coacha znajdzie się praktycznie w każdej firmie. Dzięki temu możemy wybierać spośród wielu ofert – nasze doświadczenie, wiedza i umiejętności pozwolą na wykonywanie wielu zawodów z lepszą efektywnością.

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!