Copywriter / Sprawny język to nie wszystko

Kim jest copywriter?

W dzisiejszych czasach to potrzeby kształtują rynek. Konsumpcjonizm się rozwija, a żeby nie wypaść z torów każda firma ciągle musi dostosowywać swoją ofertę tak, aby ciągle być o krok przed konkurencją. Każdy ma swoje najlepsze i sprawdzone sposoby reklamowe, ale przecież ktoś musi jeszcze je wykonywać. Kim jest copywriter? Tutaj agencje reklamowe lub też wydawnictwa zatrudniają odpowiednią osobę, jaką jest copywriter. Z czym jednak właściwie mamy tutaj do czynienia? Otóż copywriting to nic innego jak pisanie tekstów czy sloganów reklamowych. Możemy się również spotkać z osobami, które robią to na własny rachunek, bez zatrudnienia w agencji. Mówimy wtedy o freelance writer. Bez względu jednak na to, czy będzie to copywriter, czy freelancer, to wiemy, że zatrudnia się go po to, aby pisał teksty reklamowe lepsze niż ma konkurencja. W tym przypadku mówimy zarówno o reklamie telewizyjnej, a także prasowej lub radiowej. Jest to praca również przy ulotkach lub folderach promocyjnych. Istnieje również copywriting internetowy, który polega na tworzeniu tekstów reklamowych umieszczanych na stronach internetowych.

Uprawnienia

Nie istnieją żadne regulacje prawne dotyczące samego zawodu copywriterów. Należy tutaj dostosowywać się jedynie do prawa reklamy, a także zasad KRRiT, czyli ogólnych norm dotyczących działania w różnego rodzaju mediach. Copywriter musi oczywiście działać zgodnie z prawem i nie może szkodzić czy fałszować informacji. Równie ważne jest, aby znać się na swojej pracy, a w tym pomagają odpowiednie szkoły lub studia, które dobrze jest ukończyć, zwłaszcza jeżeli nie wiemy do końca, czy bylibyśmy odpowiednimi osobami na takim stanowisku. Copywriter musi też być osobą dostatecznie wykształconą, aby bez problemu poruszać się w różnej tematyce, sprawnie wyszukiwać niezbędne dla określonych materiałów informacje, o stosowaniu poprawnej polszczyźnie nie wspominając.

“Lekkie pióro” - podstwa pracy copywritera

Można by rzec również, że copywriter powinien mieć „lekkie pióro” - jego teksty mają w końcu zachęcać potencjalnych klientów. Ważne jest więc, aby taka osoba posiadała odpowiednie predyspozycje, przecież nie każdy może od tak zacząć pisać. Bardzo przydatne w tym zawodzie są studia humanistyczne, gdzie jest wysoki nacisk na naukę o ludzkiej naturze, przedmioty społeczne i językowe, które niewątpliwie przydadzą się w tej pracy. Oczywiście marketing i public relations są jak najbardziej mile widziane, gdyż tutaj nauczymy się wszystkiego, co niezbędne, aby poruszać się w świecie mediów, reklamy i promocji. Zdarza się również, że zawód taki wykonują osoby bez kierunkowego wykształcenia. Mają wrodzone umiejętności pisarskie lub są samoukami w niezbędnych dziedzinach, a reklama i promocja to dla nich chleb powszedni. Takie osoby trafiają się jednak bardzo rzadko, a i one powinny wciąż doskonalić swoje umiejętności, aby ich usługi pozostawały wciąż na wysokim poziomie. Tutaj również konkurencja nie śpi, a nie chcielibyśmy przecież, by „wygryzł” nas ktoś lepszy tylko dlatego, że osiedliśmy na laurach.

Jak zostać copywriterem?

Nie istnieje złota recepta na to, jak zostać copywriterem. Niektóre z naszych umiejętności, jeżeli są na wysokim poziomie, zostaną docenione, ale większość jednak trzeba doszkalać często przez wiele lat. Ukończenie różnych szkół czy studiów zajmuje parę lat. Jak zostać copywriterem? Znacznie szybszy może okazać się kurs copywritingu, który może być nie tylko dobrym pomysłem dla osób chcących zacząć swoją przygodę z branżą marketingową, ale też doświadczonych copywriterów, mogących dzięki niemu podnieść swoje kwalifikacje i utrzymywać wiedzę, a także umiejętności na odpowiednim, wysokim poziomie. Usługi copywritera muszą być jak najlepsze, dlatego poza świetnymi tekstami, które dobrze się czyta, należy również doskonale znać ortografię i zasady gramatyki języka pisanych tekstów. Angielski freelancer może okazać się świetny w Wielkiej Brytanii, ale w Polsce - kiepski, bo nie będzie znał podstaw pisania tekstów. W zależności też od rodzaju odbiorców, do jakich będziemy pisać, ważna jest znajomość języka specjalistycznego, a także slangów i mowy potocznej. Posługiwanie się nimi może przynieść nam ogromne zyski, jeżeli trafimy w gusta potencjalnych czytelników.

Czytaj cały artykuł

Ile zarabia copywriter?

W przypadku copywriterów zarobki będą różniły się nie tylko w zależności od tego, gdzie pracujemy i jakie mamy doświadczenie. Ważne jest również to, jaką będziemy mieć umowę. W przypadku pełnego etatu, copywriter może zarabiać na pisaniu od około 1500 zł do 4000 zł netto. Wysokość ta będzie się zmieniała w zależności od płci i stażu pracy. Osoba z wykształceniem wyższym i ponad dwuletnim doświadczeniem będzie zarabiać zdecydowanie więcej, ale jeśli trafi do małej firmy, to jej zarobki mogą być na średnim poziomie. W przypadku wykonywania pracy copywritera na zlecenie ciężko określić konkretne stawki. Przeglądając różne fora możemy stwierdzić, że nie jest zbyt opłacalne pracowanie za 1 do 2 zł za tysiąc znaków tekstu, niektórzy uważają nawet, że pisanie poniżej 5 zł jest już wyzyskiem. Nie istnieje jeden określony cennik copywritera, więc zarobki będą zależały od ciągle zmieniających się potrzeb rynku. Należy jednak przy ustalaniu wynagrodzenia wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje umiejętności i doświadczenie oraz znaleźć kompromis pomiędzy tym czego chcemy my, a tym co jest w stanie zaoferować nam pracodawca.

Edytor tekstu, długopis i kartka - narzędzia pracy copywritera

Długopis i kartka nie są już niezbędne copywriterowi w obecnych czasach, ale dobrze jest mieć pod ręką kawałek papieru, by zapisać czasem swoje „złote myśli” - mogą okazać się przydatne w późniejszym czasie. Tryb pracy w agencji reklamowej różni się od trybu copywritera pracującego zdalnie. Najważniejsze jednak jest, aby posiadać komputer, najlepiej przenośny, na którym pisanie tekstów na zlecenie będzie wygodne i szybkie oraz dostęp do Internetu, co ułatwi kontakt z zamawiającym treści. Komputer pozwala zrealizować wszystkie aspekty takiej pracy (nie tylko stworzymy tekst, w programie graficznym - również koncepcję projektu), a także komunikować się z innymi osobami, z którymi współpracujemy. Tutaj w zależności od potrzeb możemy również wykorzystać tablety lub smartfony, które są mniejsze i bardziej poręczne, i choć nie każdy lubi pracować na tak małych urządzeniach, to trzeba przyznać, że ich rozmiar pozwala na zabieranie ich i używanie praktycznie w każdym miejscu.

Copywriting, hasła, slogany reklamowe...

Copywriting cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób chętnie decyduje się też na pracę w domu, a jest to zawód, który to umożliwia. Jak zarabiać na pisaniu? Copywriter może tworzyć hasła reklamowe lub zdecydować się na redagowanie tekstów. Kreatywne osoby mogą także pisać slogany reklamowe, a pisanie artykułów sprawia, że nabieramy większego doświadczenia. Takie pisanie na zlecenie jest najchętniej wybierane przez studentów i osoby już gdzieś zatrudnione, a chcące jedynie zarobić dodatkowe pieniądze w czasie wolnym. Wiele agencji lub wydawnictw z chęcią zapraszają młode osoby na praktyki, by - tworząc treści na stronę internetową lub z zakresu SEO - móc się rozwija. Jeżeli więc poszukujemy pracy i posiadamy odpowiednie umiejętności, to pisanie tekstów może być świetną rozrywką i szansą na wzmocnienie kompetencji.

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!