Detektyw / Być jak Sherlock Holmes

Kim jest detektyw?

Samo słowo detektyw pochodzi od łacińskiego „detego” co oznacza wykryć, odkryć, wyjawić. Stąd też powstała definicja detektywa, jako osoby prowadzącej śledztwo sposobami niejawnymi. Miejscem pracy detektywa może być każde miejsce, natomiast jego siedzibą jest biuro detektywistyczne. Detektyw jako zawód może być rozumowany w dwojaki sposób.

Licencja detektywistyczna

Jeżeli chcemy zostać detektywami najważniejsza jest licencja, bez której nie możemy wykonywać tego zawodu. Nie każdy jednak może taką otrzymać. O wydanie licencji może ubiegać się jedynie osoba, która ukończyła 21 rok życia, a jej wykształcenie jest minimum średnie. Ważne jest aby posiadała pełną zdolność do czynności prawnych, nie może toczyć się przeciwko niej żadne postępowanie o umyślne przestępstwo, nie była skazana za przestępstwa itp. Wniosek o wydanie licencji powinno złożyć się u komendanta wojewódzkiego Policji wraz z niezbędnymi dokumentami potwierdzającymi naszą tożsamość i niekaralność. Następnie musimy przystąpić do egzaminu państwowego składającego się z pisemnej i ustnej części.

Cechy dobrego detektywa

Nie każdy powinien zostać detektywem. Taka praca bardzo często związana jest z życiem w dużym stresie, zdarzają się w niej również momenty zagrożenia zdrowia lub życia dla nas i osób wokół. Wymagane jest więc aby przyszły detektyw przeszedł odpowiednie badania lekarskie potwierdzające naszą zdolność do pracy w zawodzie. Prawdziwy detektyw musi być skuteczny w swoich działaniach. Jego sukces uzależniony jest w dużej mierze od ilości zdobytych informacji. Łatwy kontakt z nieznajomymi osobami, czy wzbudzanie zaufania pomagają otrzymać niezbędne podczas śledztwa dane od innych ludzi. W dalszej części pracy konieczna jest ich dokładna analiza. Spostrzegawczość, kojarzenie faktów, cierpliwość, a także odwaga czy wytrwałość to cechy dobrego detektywa.

Jak zostać detektywem?

Wielu młodych ludzi marzy o wykonywaniu tego zawodu i zadaje sobie pytanie jak zostać detektywem? Droga do osiągnięcia tego celu nie jest prosta. Ubiegający się o licencję detektywa muszą mieć skończone 21 lat oraz być obywatelem Polski lub państwa Unii Europejskiej. Musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, wymagane jest też wykształcenie co najmniej średnie. Osoba starająca się o zyskanie tytułu detektywa musi mieć nieskazitelną kartotekę.

Czytaj cały artykuł

Ile zarabia detektyw?

Dla osób, które dopiero planują pracę w zawodzie ważne jest ile zarabia detektyw?. Tutaj różnice dotyczą przede wszystkim charakteru pracy. Inaczej zarabia detektyw śledczy i prywatny. W przypadku osób pracujących w agencjach ochrony możemy mówić o kwotach od około 2000 zł do około 4000 zł. Jeżeli jednak chcemy prowadzić własną agencję detektywistyczną musimy liczyć się z tym, że nasze zarobki będą uzależnione od rodzaju i ilości zleceń jakie przyjmiemy. Przy ustalaniu miejsca pracy lub zamieszkania określonej osoby może być to kwota około 1000 zł do 1500 zł, a poszukiwanie osób od około 5000 zł do nawet 30 000 zł w zależności, czy jest to osoba zaginiona, czy sama się ukrywa.

Kamera, podsłuch - atrybuty detektywa

Każdy dobry detektyw powinien posiadać odpowiednie wyposażenie. Ze względu na trudną pracę i różnych warunkach musi być dobrze przygotowany by nie zawieść swoich klientów. Do swojej dyspozycji może mieć wszelkiego rodzaju małe i duże kamery, a także kamery, które może łatwo ukryć. Ważne jest często prowadzenie podsłuchów, dlatego tutaj sprzęt musi być wysokiej jakości. Podobnie jest w przypadku lokalizatorów GPS, dyktafonów i innych akcesoriów.

Usługi detektywistyczne

Detektywi poza poszukiwaniem informacji mogą zajmować się również innymi zleceniami. Często w przypadku porwań lub okupów ludzie wolą zgłosić się do agencji detektywistycznej niż na policję. W takich przypadkach detektywi mają za zadanie odszukać zaginione lub porwane osoby, negocjować z porywaczami, a także współpracować z przedstawicielami władz i policji. Wiele informacji tajnych w firmach a nawet polityce zostaje ujawnionych dzięki działaniom detektywistycznym. Ponad to w tym zawodzie można podejmować się zleceń windykacyjnych, sprawdzania konkurencji lub nawet zdrady małżonka. Bardzo często firmy zlecają detektywowi sprawdzenie przyszłych kontrahentów lub wspólników pod kątem ich majątków i wypłacalności.

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!