Dietetyk / To może być Twój przyszły zawód!

Opis zawodu dietetyka

W dzisiejszych czasach obserwujemy bardzo silne panowanie kultu piękna i zgrabnej sylwetki. Kobiety coraz częściej pamiętają o dbaniu o siebie, a nie tylko o swoich bliskich, regularnie chodząc na zakupy, do fryzjera, manikiurzystki, a nawet poddając się zabiegom medycyny estetycznej. Nie zapominają również o zachowaniu szczupłego ciała, uprawiają różne sporty, zależnie od ich upodobań. Sport to jednak tylko 30% sukcesu, pozostałe 70% to dobrze dobrana dieta.

Jak zostać dietetykiem?

Osoby które interesują się zdrowym odżywianiem i chcą pomagać innym w zachowaniu szczupłej sylwetki często zastanawiają się jak zostać dietetykiem. Pierwszą ścieżką kariery, jaką możemy wybrać, jest szkoła policealna. Są to placówki, które od kandydatów nie wymagają matury, a jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej. Szkoły policealne wybierają zazwyczaj osoby, które nie dostały się na upragnione studia lub zrezygnowały w trakcie roku akademickiego. Instytucje te dają możliwość zdobycia potrzebnego wykształcenia w krótkim czasie. Nauka kończy się zdaniem egzaminu zawodowego, po którym otrzymujemy tytuł technika dietetyka.

Czytaj cały artykuł

Wymagania i predyspozycje na dietetyka

Osoby, które na poważnie myślą o zawodzie dietetyka, powinny w mniejszym lub większym stopniu interesować się racjonalnym odżywianiem i zdrowym stylem życia. Da to pewność, że praca jako dietetyk przyniesie im wiele przyjemności i spełnienie zawodowe. Potencjalny kandydat na przyszłego specjalistę w zakresie dietetyki musi przygotować się na sporą ilość nauki, której podstawą jest doskonalenie wiedzy z zakresu biologii, chemii oraz psychologii. Należy pamiętać, że zawód ten wymaga ciągłego kontaktu z drugim człowiekiem. Cechami charakteru, które będą przydatne w karierze dietetyka są otwartość, pewność siebie, empatia, łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości i swoboda w wyrażaniu swoich myśli. Osoby nieśmiałe i zdystansowane do świata mogą sobie nie poradzić na rynku pracy, nawet jeżeli ich wiedza będzie ogromna.

Usługi świadczone przez dietetyka

Głównym zadaniem dietetyka jest leczenie otyłości oraz układanie planów żywieniowych zarówno dla indywidualnych pacjentów, jak i dla grup wymagających specjalistycznej diety. Do dietetyka udają się osoby, które nie tylko myślą o odchudzaniu, lecz także ci, którzy zmagają się z poważnymi chorobami, takimi jak miażdżyca, zespół metaboliczny, choroby nowotworowe, choroby przewodu pokarmowego, alergie i nietolerancje pokarmowe. Dietetyk zajmuje się również układaniem diety cukrzycowej, która musi zostać wprowadzona u ludzi chorujących na cukrzycę i która pokryje zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy.

Czytaj cały artykuł

Zarobki w zawodzie dietetyka

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile zarabia dietetyk. Jest to dziedzina, która w ostatnich latach przeżywa swój rozkwit. W przypadku dietetyka zarobki są różne, a wysokość pensji zależna od rodzaju stanowiska. Duże znaczenie ma również wielkość firmy i miasta, w którym jesteśmy zatrudnieni. Przeciętny dietetyk, zatrudniony w firmie dietetycznej, zarabia miesięcznie około 2 – 2,5 tysiące brutto. Znacznie lepiej opłacani są dietetycy pracujący w prywatnych gabinetach. Wtedy zarobki dietetyka mieszczą się w granicach 6 – 8 tysięcy złotych. Jest to również zależne od liczby pacjentów, którzy korzystają z tych usług.

Wolontariat, praktyki i staże w zawodzie dietetyka

Gdzie może pracować dietetyk? Możliwości pracy nie kończą się na poradniach dietetycznych. Kwalifikowany dietetyk może podjąć pracę także jako trener żywieniowy, specjalista w ośrodkach sportowych i centrach fitness z zakresu żywienia, specjalista w firmie cateringowej oraz szkoleniowiec z zakresu żywienia. Może również otworzyć własną działalność gospodarczą.

Czytaj cały artykuł

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!