Fotograf / Twoja przyszłość za obiektywem

Kim jest fotograf?

Najprościej rzecz ujmując fotograf to osoba zajmująca się wykonywaniem zdjęć. Często również wywołuje je, drukuje, a także poddaje obróbce graficznej. Istnieje również termin fotografika obejmujący wykonywanie fotografii o walorach dzieł sztuki. Jest to jednak rzecz sporna, gdyż nie można do końca określić granicy między rzemieślnikiem a artystą. Jednakże fotografowie uważają swój zawód za pasję. Jest to jedna z dziedzin, w których zamiłowanie do wykonywanej pracy jest niezbędne, aby była wręcz idealna.

A może kurs fotografii?

Tak naprawdę nie ma określonych z góry, państwowych wymogów posiadania określonych uprawnień, aby pracować w zawodzie fotografa. Oczywiście jeżeli chcemy pracować profesjonalnie, musimy zdawać sobie sprawę, że samo zamiłowanie to nie wszystko i należy się też do tej pracy odpowiednio przygotować. Można zdecydować się na kurs fotografii lub ukończyć odpowiednią szkołę, np. na Akademii Sztuk Pięknych. Istnieją też różne placówki o profilach fotograficznych. Niektórzy decydują się też na samodzielną naukę. Choć nauka fotografii nie należy do łatwych, to ich zamiłowanie do tej sztuki jest na tyle wysokie, że chętnie zdobywają wiedzę w każdy możliwy sposób. Oczywiście ważne, by również zdobywać doświadczenia, więc poza wiedzą teoretyczną, musimy również rozwijać swoje umiejętności praktyczne. Dobrze znać się na specyfice różnych rodzajów aparatów, od tych amatorskich, prostych, aż po zaawansowane i profesjonalne aparaty fotograficzne.

Cechy fotografa: Estetyka, wyobraźnia i pasja działania

Jak w każdym zawodzie, również fotograf powinien spełniać określone wymogi. Nie są to sztywne wytyczne i cechy niezbędne u każdego, lecz możemy założyć, że część z nich jest wymagana, by udało się nam pracować w zawodzie. Niektórzy powiadają, że o gustach się nie dyskutuje. Może to być błędne stwierdzenie, gdyż w fotografii o to właśnie chodzi, aby wykonując zdjęcia, rozmawiać o nich i oceniać je pod wieloma kątami. Ważna będzie tutaj estetyka i wyobraźnia fotografa. Powinna go również cechować dokładność w wykonywaniu swojej pracy.

Jak zostać fotografem?

W jaki sposób jednak możemy zostać fotografem? Nauka fotografii nie należy do najprostszych. Jeżeli robienie zdjęć to nasza pasja i chcemy kształcić się, i rozwijać w tym kierunku, to możemy wziąć pod uwagę kilka dróg. Niektórym może wydawać się, że najtrudniej jest uczyć się “na własną rękę”. Ze względu na to, że zawód fotografa nie wymaga od nas posiadania oficjalnych uprawnień, to jednak nie mając profilowego wykształcenia, może być nam ciężko znaleźć pracę w wymarzonej profesji. Fotograf to często jednak samouk, wystarczy szukać i zgłębiać wiedzę w tej materii. Większość informacji znajdziemy w Internecie, gdzie doświadczone osoby przekazują na swoich blogach informacje o swojej pracy, początkach, trudnościach i sukcesach. Oczywiście dochodzi tutaj również praktyka, nauka o sprzęcie, jakiego możemy używać. Warto także dowiedzieć się istotnych rzeczy z dziedzin powiązanych z fotografią, czyli m.in. grafiki komputerowej, której znajomość pozwoli nam na obróbkę zdjęć w odpowiedni, ale też profesjonalny sposób. W drodze nabywania doświadczenia w pracy fotografa możemy wykonywać sesje zdjęciowe na zlecenie, a także występować w roli fotografa na ślubach.

Czytaj cały artykuł

Ile zarabia fotograf?

To dość trudne pytanie, biorąc pod uwagę wielu amatorów i osób prowadzących jednoosobowe działalności lub studentów, którzy za dużo mniejsze stawki chcą sobie jedynie dorobić i zaistnieć w branży. Różne zarobki są tutaj też pod względem rodzajów zdjęć i sesji fotograficznych. Zarobki fotografa będą też inne w przypadku znanego profesjonalisty, a inne od początkującego. Dysproporcje odnoszą się do różnych zawodów czy firm zlecających. I tutaj np. inaczej będzie zarabiał dziennikarz, który wykona fotorelację, a inaczej fotograf pracujący dla agencji reklamy. Przykładowo w skali kraju, fotograf, który ma już na koncie kilka lat doświadczenia może spodziewać się zarobków w wysokości około 1000 zł za sesje produktowe, zdjęcia do portfolio modeli lub zdjęcia wnętrz. Od 3000 zł do 4000 zł zarobi na przygotowaniu kalendarza dla firmy lub sesji reklamowej dla średniej firmy. Więcej, bo do około 12 000 zł może uzyskać dzięki licencji na zdjęcia outdoor. Jeżeli chodzi o etatową pracę fotoreportera, to możemy liczyć na około 2500 zł. W przypadku różnych pojedynczych zdjęć cennik wygląda inaczej niż zarobki miesięczne lub za zlecenie. Za standardowe zdjęcie reporterskie do serwisu możemy zawołać od 30 zł do 80 zł, a zdjęcie do rozkładówki - około 400 zł. Zdjęcie na okładkę do miesięcznika ogólnopolskiego to koszt około 1200 zł.

Atrybuty fotografa

Każdy fotograf musi mieć też odpowiednie wyposażenie. Nie każdy aparat fotograficzny będzie dobry w określonej sytuacji. Aparat cyfrowy, a może lustrzanka? Musimy dokładnie wiedzieć, jakiego sprzętu potrzebujemy i jakie zdjęcia będziemy wykonywać. Ważny jest także obiektyw. Rożne sytuacje będą wymagały używania odpowiedniego wyposażenia. Inną kwestią są akcesoria fotograficzne, m.in. statyw, głowica do statywu, pokrowiec na statyw lub dodatkowa lampa błyskowa. Innym typem sprzętu do robienia zdjęć jest aparat analogowy. Programy komputerowe posiadają różnego rodzaju filtry fotograficzne, umożliwiające nam dowolne przeróbki graficzne zdjęć. Jeżeli działamy w swoim studiu, pamiętajmy o doborze oświetlenia studyjnego do rodzaju wykonywanych zdjęć. Doświadczeni fotografowie posiadają swoje ulubione marki i sprawdzony sprzęt, a ci, którzy dopiero wchodzą na tę ścieżkę kariery, mogą czerpać z ich wiedzy, uczyć się na ich próbach i błędach, a także na swoich własnych.

Jakie usługi świadczy fotograf?

Każdy fotograf może zarabiać na różne sposoby, otrzymując zlecenie z obszaru fotografii ślubnej, fotografii przyrodniczej lub fotografii artystycznej. Wiele ludzi decyduje się obecnie na prywatne sesje zdjęciowe. Praca fotografa może polegać również na wywoływaniu zdjęć w studiu, w którym pracuje. W ostatnim czasie modna jest także fotografia ciążowa lub fotografia wnętrz. Różne agencje zlecają swoim fotografom różne prace, m.in. zdjęcia reklamowe, zdjęcia produktów i modeli. Nie tylko osoby prywatne, ale też korporacje decydują się niekiedy na profesjonalne sesje zdjęciowe, które mają poprawić wizerunek pracowników, zwłaszcza tych pracujących w bezpośrednim kontakcie ze swoim klientem. Popularna jest fotografia studyjna, która pozwala na wykonywanie tematycznych zdjęć w jednym, wygodnym miejscu, gdzie fotograf i modele mogą bez przeszkód wykonywać swoją pracę.

Dzień fotografa

Światowy Dzień Fotografii obchodzi się 19 sierpnia. Patronką utrwalających obraz przy pomocy aparatu fotograficznego jest święta Weronika.

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!