Fryzjer / Znany zawód w nowoczesnym wydaniu

Fryzjer czy stylista fryzur?

W dzisiejszych czasach bardzo często fryzjer z nazwy zastępowany jest przez stylistę fryzur. Wielu z nas przynajmniej raz w życiu korzystało z usług fryzjerskich, przycinało lub farbowało włosy. Wiele kobiet korzysta regularnie z usług fachowców, gdyż uważają, że lepiej zadbają o ich włosy niż one same w domu. Fryzjerstwo zaczęło być jednak modne również wśród mężczyzn, którzy często stają się światowej sławy stylistami.

Fryzjerzy to osoby zajmujące się nie tylko obcinaniem nam włosów, ale też ich układaniem i doradztwem w zakresie doboru fryzury do twarzy, jej kształtu, a także kolorystyki. Niektórzy dodatkowo w ramach usługi wykonują masaż głowy, mycie i pielęgnację naszych włosów odpowiednimi kosmetykami. Dobry fryzjer czy fryzjerka będzie wykonywał swoją pracę jak najlepiej i z użyciem odpowiedniego sprzętu i kosmetyków. Niektórzy z nich w swoich salonach oferują zagęszczanie i przedłużanie włosów, tworzenie fryzur okolicznościowych czy też zabiegi regeneracyjne dla zniszczonych włosów. Fryzjer nie musi pracować tylko w salonie. Teatry, studia fotograficzne, a nawet telewizja chętnie zatrudniają takie osoby do pomocy przy swojej pracy.

Fryzjer - Kwalifikacje

Pracę w salonie fryzjerskim lub otworzenie własnej działalności gospodarczej w postaci takiego salonu jest możliwe dopiero, gdy ukończymy odpowiednią szkołę, która oferuje nam wykształcenie w kierunku fryzjerstwa. Niektóre z tych szkół poza kształceniem w trybie dziennym, oferują również kształcenie w trybie zaocznym, weekendowym lub też wieczorowym. W tym przypadku mogą to być licea profilowane lub szkoły policealne, a także technika i szkoły zawodowe. W szkołach rzemiosła również można uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu fryzjera. Osoby, które już są fryzjerami, mają prawo do zaliczenia jeszcze dwóch egzaminów. Izba rzemieślnicza umożliwia w ten sposób uzyskanie tytułów czeladnika i mistrza w tym zawodzie.

Predyspozycje do zaowdu fryzjera

Każdy fryzjer powinien mieć pewne predyspozycje i umiejętności zawodowe. Nie każdy może nim zostać. W tym zawodzie liczą się nie tylko zdolności manualne, ale też cierpliwość i zmysł estetyczny. Sprawność manualna pozwoli na uniknięcie błędów w strzyżeniu i układaniu włosów. Fryzjer musi też brać pod uwagę zdanie swojego klienta i szanować jego decyzje. Bardzo często klienci mają już duże doświadczenie z różnymi fryzjerami i stosowanymi zabiegami - to może być dla nas bardzo pomocne, ale trzeba umieć słuchać. Oczywiście ważna jest kultura osobista na jak najwyższym poziomie, nikt przecież nie chciałby przyjść do salonu, gdzie potoczna łacina jest na porządku dziennym. No i oczywiście wyobraźnia, bez której fryzjer może mieć problemy z wizualizacją fryzur, wyjaśnieniami i indywidualnym doborem jej do klienta.

Jak zostać fryzjerem?

Osoby, które myślą o swojej przyszłości, zastanawiają się, jaką drogę wybrać, jak zostać fryzjerem? Możliwości jest kilka. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z kształceniem, warto wybrać się do liceum profilowanego, fryzjerskiego lub zasadniczej szkoły zawodowej o profilu fryzjerskim.

Czytaj cały artykuł

Ile zarabia fryzjer?

Można się domyśleć, że największe dochody posiadają osoby, które prowadzą swój własny salon fryzjerski. Tutaj wysokość zarobków waha się między 2500 zł do 4000 zł i jest zależna od wielkości salonu i liczby klientów. Jeżeli natomiast będziemy jedynie pracować w zakładzie jako fryzjer, to możemy liczyć na zarobek od około 1200 zł, w przypadku nowych pracowników, do około 2500 zł, gdzie jest to zależne również od “strzeżonych głów” i prestiżu miejsca. Cennik usług fryzjerskich, obejmuje poza podstawowym cięciem i układaniem włosów, również dodatkowe zabiegi, a każdy z nich może mieć swoją cenę. W Polsce za zrobienie pasemek w zależności od długości włosów możemy zapłacić od około 60 zł do nawet 170 zł. W przypadku dekoloryzacji i położenia nowego koloru zaczynamy od około 180 zł za włosy krótkie do nawet 300 zł za włosy długie. Sama koloryzacja włosów krótkich waha się pomiędzy 50 zł a 150 zł, a w przypadku długich włosów już od 80 zł do nawet 200 zł. Jeżeli chodzi o strzyżenie wraz z modelowaniem włosów, to jeżeli mamy krótkie, zapłacimy około 30 zł do nawet 100 zł, a przy długich około 60 zł do 200 zł. Widzimy więc, że zarobki fryzjera bywają naprawdę różne.

Atrybuty fryzjera

Każdy profesjonalny salon fryzjerski posiada odpowiednie wyposażenie i wysokiej jakości sprzęt. Wśród nich nie może zabraknąć podstawowych narzędzi, takich jak nożyczki fryzjerskie, prostownica do włosów, lokówki do włosów i innych akcesoriów fryzjerskich. Nie wolno zapomnieć, że powinniśmy posiadać najlepsze farby fryzjerskie, które pozwolą na profesjonalną koloryzację włosów naszych klientów. Suszarka do włosów również jest niezbędna przy modelowaniu fryzury. Dla wygody klientów warto zainwestować w peleryny fryzjerskie i odpowiednie grzebienie fryzjerskie. Wyposażenie salonu fryzjerskiego musi uwzględniać rożnego rodzaju artykuły fryzjerskie takie jak maszynki fryzjerskie, nożyczki do cieniowania, nożyczki degażówki i inne przybory fryzjerskie. Jeżeli chodzi o fryzury, to klienci bywają bardzo wymagający. Warto więc, aby fryzjer posiadał główki fryzjerskie, na których przedstawione będą przykładowe fryzury, na jakich można się wzorować.

Farbowanie włosów, strzyżenie a może modelowanie?

Każdy fryzjer ma wśród swoich usług farbowanie włosów, pasemka czy baleyage. Niektórzy z nich podejmują się również zabiegów takich jak dekoloryzacja lub fryzura trwała. Salony mają w swojej ofercie strzyżenie męskie i strzyżenie damskie, a także prostowanie włosów i stylizacja fryzur.

Czytaj cały artykuł

Dzień fryzjera

W województwie pomorskim, w październiku każdego roku organizowany jest też Dzień Fryzjera, gdzie podczas targów URODA odbywają się trzy konkursy. Poza Wojewódzkim Konkursem Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego, OPEN HAIR CUP i Barber Style, organizowana jest także impreza charytatywna „Czesanie za uśmiech” jako wsparcie dla Hospicjum Dziecięcego. Całość inicjowana jest przez Pomorska Izbę Rzemieślniczą wraz z Komisją Branżową Fryzjersko-Kosmetyczną. Przyjęto, że 30 grudnia obchodzimy dedykowane święto - dzień fryzjerów i stylistów. Mają oni aż trzech swoich patronów: św. Maria Magdalena, św. Patryk oraz św. Ludwik

Dzień fryzjera

W województwie pomorskim, w październiku każdego roku organizowany jest też Dzień Fryzjera, gdzie podczas targów URODA odbywają się trzy konkursy. Poza Wojewódzkim Konkursem Uczniów Rzemiosła Fryzjerskiego, OPEN HAIR CUP i Barber Style, organizowana jest także impreza charytatywna „Czesanie za uśmiech” jako wsparcie dla Hospicjum Dziecięcego. Całość inicjowana jest przez Pomorska Izbę Rzemieślniczą wraz z Komisją Branżową Fryzjersko-Kosmetyczną. Przyjęto, że 30 grudnia obchodzimy dedykowane święto - dzień fryzjerów i stylistów. Mają oni aż trzech swoich patronów: św. Maria Magdalena, św. Patryk oraz św. Ludwik

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!