Geodeta / Poznaj drogę do wymarzonego zawodu

Kim jest geodeta?

Geodeta jest specjalistą, zajmującym się geodezją, a więc pomiarami gruntów, rozgraniczeniem i dzieleniem nieruchomości oraz sporządzaniem map i planów geodezyjnych. Poza pomiarami, geodeci badają także ziemię oraz zachodzące w jej bryłach zjawiska. Warto zauważyć, że przed 1945 rokiem geodetą określano pracownika naukowego. Pomiarami gruntu zajmował się mierniczy przysięgły.

Jak zostać geodetą?

Jeśli chcemy wykonywać ten zawód pod nadzorem uprawnionego geodety, wystarczy, że skończymy technikum geodezyjne lub ukończymy studia inżynierskie albo magisterskie na kierunku Geodezja i kartografia. Jednak uprawnienia geodezyjne możemy uzyskać jedynie wówczas, gdy zdobędziemy specjalistyczne uprawnienia zawodowe.

Matematyka podstawą pracy geodety

Prócz wykształcenia i kwalifikacji zawodowych geodeta powinien wyróżniać się logicznym myśleniem oraz zdolnościami matematycznymi i technicznymi. Niezbędne do wykonywania tego zawodu są także: umiejętność planowania przestrzeni, wyobraźnia przestrzenna i doskonała znajomość rysunku technicznego. Zawód geodety wiąże się z pracą w terenie, dlatego też dużą rolę odgrywa stan zdrowia. Ze względu na wymaganą precyzję wymagany jest także dobry wzrok. Zawód ten to jednak nie tylko pomiary na dworze, ale także praca przy komputerze. Zamiłowanie do pracy z komputerem będzie więc dodatkowym atutem.

Zadania geodety

Geodeci kojarzą nam się głównie z pomiarami geodezyjnymi, jednak to nie jedyne zadanie, wchodzące w zakres ich obowiązków.

Czytaj cały artykuł

Ile zarabia geodeta?

Praktykanci w tym zawodzie początkowo zarabiają ok. 2 tysięcy złotych. W przypadku geodetów zatrudnionych na etacie kwota ta waha się w granicach od 2,5 do 3 tysięcy złotych. Zarobki geodetów, mających własną firmę geodezyjną, mogą sięgać nawet 15 tysięcy złotych.

Czytaj cały artykuł

Praktyki dla geodety

Na rynku bardzo łatwo znaleźć firmy, które przyjmą studentów na praktyki lub staże. Ze względu na ilość zleceń, zwłaszcza w okresie letnim, firmy geodezyjne stale poszukują osób do pracy.

Dzień geodety

Dzień Geodety został ustanowiony w 2012 roku. Wówczas, z okazji 500-setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych kartografów Gerarda Merkatora, Europejska Organizacja Geodetów ogłosiła 5 marca „Dniem Europejskiego Geodety i Geoinformacji”. Patronem geodetów jest św. Tomasz Apostoł.

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!