Mechanik samochodowy / Twoja droga do zawodu

Kim jest mechanik samochodowy?

Mechanik samochodowy zajmuje się profesjonalną naprawą, renowacją i przeglądem technicznym aut oraz innych pojazdów silnikowych. Zawód, o którym mowa w niniejszym artykule, jest szczególnie ważny, gdyż każdy posiadacz samochodu prędzej czy później musi z jego usług skorzystać. Co więcej, mechanicy samochodowi często specjalizują się w konkretnej dziedzinie, więc wraz z auto mechanikiem w serwisie samochodowym pracują blacharz, elektryk, lakiernik oraz elektromechanik samochodowy.

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Najbardziej oczywistą drogą rozwoju dla mechanika jest ukończenie szkoły zawodowej o profilu samochodowym. Nauka mechaniki samochodowej kończy się egzaminem zawodowym i daje absolwentowi tzw. samochodówki specjalistyczne uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Niestety, wiedza z zawodówki obecnie nie wystarcza, by w pełni realizować wymarzony zawód. Rozwój branży samochodowej implikuje konieczność rozwijania swych zainteresowań i zapoznawania się z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Coraz częściej serwisy samochodowe zatrudniają mechaników samochodowych z wykształceniem średnim, które zdobywa się podczas nauki w szkole policealnej. Alternatywą wobec tej tradycyjnej formy kształcenia są praktyki i studia samochodowe, a także dodatkowe szkolenia dla mechaników. Instytucje edukacyjne organizują w tym zakresie m.in. kurs na mechanika motocyklowego oraz –zakończony egzaminem – kurs na diagnostę samochodowego.

Jakie predyspozycje powinien mieć przyszły mechanik?

By móc pracować w zawodzie mechanika samochodowego, oprócz wymaganych uprawnień, należy wykazywać szerokie zainteresowanie branżą motoryzacyjną. Praca ta ze względu na ciągły rozwój technologii wymaga od jej miłośników nieustannego rozwoju i poznawania innowacyjnych rozwiązań – np. w zakresie elektronicznych i komputerowych układów kierowania pojazdem. Mechanik powinien być również odpowiedzialnym, profesjonalnym i wypełniającym swe obowiązki na czas pracownikiem warsztatu samochodowego.

Usługi warsztatów mechanicznych

Nowoczesne warsztaty i serwisy samochodowe oferują cały szereg usług związanych z pielęgnacją pojazdów. Powypadkowe, blacharskie czy lakiernicze naprawy samochodów stanowią dziś jedynie podstawowy zakres możliwości oferowanych klientom przez mechaników samochodowych. Obok lakierowania czy przeglądu technicznego samochodu jego właściciel może skorzystać z wulkanizacji, wymiany rozrządu, klocków i szczęk hamulcowych, oleju, opon, amortyzatorów czy diagnostyki samochodowej i usługi holowania auta.

Ile zarabia mechanik samochodowy *W_MIEŚCIE*?

Na to, ile zarabia mechanik samochodowy, składa się wiele czynników. Zarobki fachowca w tej dziedzinie uzależnione są przede wszystkim od stażu i doświadczenia mechanika samochodowego. Sprawdzeni specjaliści od napraw samochodowych bezproblemowo znajdą pracę zarówno na terenie kraju, jak i zagranicą. Ich dochód wynieść może nawet 3 000 zł, a gdy prowadzą własny warsztat ich zarobki uwarunkowane są cennikiem świadczonych usług przez danego mechanika samochodowego. Co więcej, takie sposób prowadzenia działalności jest o wiele korzystniejszy. Cennik mechaniki pojazdowej obejmować wówczas możne szeroki zakres działań i cen usług – od taniej wymiany opon, poprzez blacharstwo samochodowe, aż po droższą, kompleksową naprawę samochodu.

Mechanik samochodowy na stażu

Choć w sieci i prasie znaleźć można wiele ofert pracy zatytułowanych „szukam mechanika samochodowego” lub „praca jako mechanik samochodowy”, potencjalnego pracodawcy nie zainteresuje CV osoby bez doświadczenia zawodowego. Jak wiadomo, sama pasja motoryzacyjna na niewiele się zda – trzeba uzupełnić ją bowiem o praktyczną naukę zawodu. Fach można kształcić, biorąc udział w szkolnych praktykach zawodowych bądź pracując jako wolontariusz w zaprzyjaźnionym warsztacie samochodowym.

© 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!