Tadeusz Różewicz
biografia
Bajki
streszczenie
język polski
Papierowe miasta
streszczenie
Trylogia: Niezgodna
streszczenie
Zniszcz ten dziennik
streszczenie
Więzień labiryntu
streszczenie
Percy Jackson bogowie olimpijscy
streszczenie
Układ Słoneczny
Rola energii słonecznej
Manolin
charakterystyka
język polski
Julia
charakterystyka
język polski
Rodion Raskolnikow
charakterystyka
Sonia Marmieładow
charakterystyka

Piąta fala - Rick Yancey

14
Zuzanna Olszewska

Jak wywołać dobre fale? – o powieści Ricka Yancey’a „Piąta fala”. Pastor pokiwał głową i wyciągnął rękę w kierunku sadzawki, na której każdy rzucony przedmiot wytwarzał coraz szersze koła.

- Czy widzisz, Gotliebie, te fale?...- pytał fabrykanta.-Widzisz, jak one rosną i płyną coraz dalej?...
- Tak się zawsze robi - odparł Adler. - Cóż w tym dziwnego?
- Masz rację - rzekł pastor. - Tak się robi zawsze i wszędzie: na sadzawce i w naszym życiu. Kiedy złe czy dobre upadnie na świat, powstają około niego fale coraz większe i idą dalej a dalej...
(B. Prus, „Powracająca fala”)

„Piąta fala” Ricka Yancey’a to wizja świata w czasie apokalipsy. Tuż nad Ziemią pojawiają się Przybysze – nie wiadomo kim są ani jakie mają plany. Do momentu, w którym nadchodzi pierwsza fala. Wtedy okazuje się, że obcy chcą opanować planetę i zgładzić ludzkość, która w obliczu zmasowanego ataku jest zupełnie bezbronna.

Powieść jest katastroficznym połączeniem science-fiction i thrillera. Mimo kosmicznego źródła ataków, nazywanych falami ciemności, powodzi, epidemii, inwazji odbywającej się w ciszy, pojęcie obcych nie razi – tak naprawdę obcym może być każdy, nawet człowiek.Przybysze wyglądają zresztą tak, jak ludzie (być może autor właśnie taką metaforą chciał uwrażliwić czytelnika na problem braku człowieka w człowieku…). Czytelnicy twierdzą, że „Piąta fala” to powieść filozoficzna i wywiera duży wpływ na odbiór rzeczywistości. Przedstawia zachowanie ludzi w sytuacjach skrajnych, wymagających trudnych decyzji. Nie brak im uporu, nadziei, poświęcenia, ale także okrucieństwa, strachu i przemocy.

Yancey, Piąta fala

Może dziwić tak duża popularność wśród młodzieży powieści opowiadających o czasach postapokaliptycznych lub opisujących społeczne dystopie (pojęcie dystopii, powstałe niedawno, stało się już niemal synonimem fantastyczno-naukowej literatury młodzieżowej). Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które nie doświadczyło koszmaru wojny. I chociaż książki podobne do „Piątej fali” ukazują destrukcyjne skutki nieodpowiedzialnych decyzji, pochwalają niezłomne postawy bohaterów, prezentują wartość więzi rodzinnych – to jednocześnie, chcąc nie chcąc, oswajają z przemocą. Wcześniejsze pokolenia doświadczały katastrof i okrucieństwa, a w literaturze szukały piękna, dobra, wolności. Paradoksalnie, ludzie żyjący w czasie pokoju, wolności i piękna czytają książki o okrucieństwie i niebezpieczeństwie, którego nikt nie chciałby doświadczyć.

„W jaki sposób najprościej pozbyć się ludzi? Trzeba pozbawić ich człowieczeństwa” - pisze Rick Yancey. Zapoznając się z „Piątą falą” trzeba być uważnym i mądrym czytelnikiem, który nie tylko z zapartym tchem prześledzi historię bohaterów, ale będzie umiał wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski. I będzie pamiętał, po stronie jakich wartości zawsze należy stać – i jakie „fale” wywoływać.

Ocena pracy

Zgłoś błąd

Szukaj materiałów

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!